Çocuk gelin skandalından ''taciz'' çıktı

Çocuk gelin skandalından ''taciz'' çıktı

Antalya'nın Elmalı İlçesi'nde dedeleri Mehmet Emer'in, ''çocuk gelin olmasınlar'' diyerek suç duyurusunda bulunup gündeme getirdiği torunları 13 yaşındaki F.E. ve 15 yaşındaki G.E.'nin, cinsel tacize uğradığı ortaya çıktı.

Elmalı İlçesi'nde yaklaşık 10 yıl önce anneleri vefat eden 13 yaşındaki F.E. ve 15 yaşındaki G.E.'nin Elmalı Anadolu Lisesi'nde okurken, üvey anneleri ve babaları tarafından okuldan alınıp aile içi nişan töreni yaptıkları haberi üzerine,

Bakanlığı ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü de harekete geçti. İki kız kardeşin, 12 yıl zorunlu eğitim kanunu kapsamında önümüzdeki eğitim- öğretim yılından itibaren okullarına döneceği, gerekirse barınma hizmeti de verileceği belirtildi. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Valilik imzasıyla Elmalı Kaymakamlığı'na bu konuda yazılı talimatta bulunduğunu belirten Milli Eğitim müdürü Osman


Nuri Gülay şunları söyledi:


"Çocuklar mutlaka okullarına devam edecek ve tamamlayacak. Okulun psikolojik danışmanı ve rehber öğretmeni de çocukların okula devamı yönünde psikolojik ve rehberlik hizmetine başladı. Aileler ziyaret ediliyor. Netice itibariyle çocuklarımız ortaöğretimlerini tamamlayacak." 
Milli Eğitim Müdürlüğü görevlilerinin yaptığı incelemede, nişanlandırılan kardeşlerin bu yaz döneminde evlendirilmek istendiğinin belirlendiğini kaydeden Gülay, "Özellikle kız çocuklarımızın, tüm çocuklarımızın okuması gerekiyor. 12 yıl kesintisiz eğitim kanunen zorunlu. 2 çocuğumuz da bu kapsamda okutulacak" dedi. Gülay, çocukların okula devamı için gerekirse pansiyon hizmeti verileceğini de dile getirdi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS