Çocuklarını öldüren annenin ''Cezai ehliyeti'' tam

Çocuklarını öldüren annenin ''Cezai ehliyeti'' tam

Samsun'da hastalıklı doğan 2 kız çocuğunu öldürdüğü ve 1 çocuğunu da tedavi gördüğü hastane odasında ağzını burnunu kapatarak öldürmeye çalıştığı iddiasıyla tutuklu yargılanan 26 yaşındaki Fatma Hancı'ya Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi tarafından 'Cezai 'sorumluluğunun tam olduğunu'' belirten rapor verildi.

Samsun'un Vezirköprü İlçesi Teberük Köyü'nde yaşayan Fatma Hancı ve 31 yaşındaki Aslan Hancı çiftinin 2008 yılı Mayıs ayında ''Selma'' adını verdikleri kızları dünyaya geldi. Aile, kalça çıkığı bulunması sebebi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdükleri çocuklarının, felç geçirdiğini ve bir daha yürüyemeyeceğini öğrendi. 2009 yılı Ekim ayında çiftin ikinci çocukları olan ''Özlem'' dünyaya geldi. Ancak, bu çocukları da sağlık sorunları olduğu, ateş, öksürük ve morarma bulunduğu tespit edildi. Bir süre üniversite hastanesinde tedavi gören Özlem'e teşhis konulamadığı için aile alıp köylerine gitti.

2 çocuğunu da öldürdü iddiası

Fatma Hancı, 2009 yılı Ekim ayında iddiaya göre kızı Özlem beşikte uyuduğu sırada, ağzını ve burnunu eli ile yarım saat kapattı. Hancı, kızı hareketsiz kalınca hiçbir şey olmamış gibi uyudu. Sabah uyandığında ise bağırarak ailenin diğer fertlerine haber verdi. Özlem'in öldüğünü anlayan aile herhangi bir doktor kontrolü yaptırmadan bebeği köy mezarlığında toprağa verdi. İddiaya göre 2.5 yaşında olan ve yürüyemeyen Selma'yı da anne Fatma Hancı, televizyon izlerken ağzını ve burnunu eli ile kapatıp nefessiz bıraktı. Hareketsiz sırt üstü düşünce de yine eşine haber verdi. Çift kızlarını ilçe devlet hastanesine götürdü. Doktorlar yaptıkları kontrollerde Selma'nın da öldüğünü söyleyince, o da köy mezarlığında toprağa verildi.

Hastanede bebeğinin ağzını burnunu kapattı

Çiftin 2012 yılı Temmuz ayında ''Özge'' adını verdikleri kızları doğdu. Ancak, o da sağlık sorunları nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatırıldı. Özge'nin rahatsızlığı araştırılırken, annesi ve babası yanında refekatçı olarak kalmaya başladı. 22 Ekim 2012 günü kızının yanında tek başına kalan Fatma Hancı'nın, iki eliyle bebeğin ağzını ve burnunu kapatması, odadaki güvenlik kameralarından hastane personeli tarafından izlendi. Hastane personelinin kameralardan olayı görmesi üzerine genç kadın polise şikayet edildi. Polis soruşturması sürerken de, Cumhuriyet Savcılığı izniyle Fatma Hancı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı hastalıkları bölümünde 1 gün gözaltına alınıp, uzman doktorlar tarafından görüşmelere alındı. Bir gün sonra da taburcu edildi.

Ağız kapama, çocukta epilepsiye neden olmuş

Ruh sağlığı hastalıkları bölümünde görevli doktorların yaptıkları araştırmalar sonucu, bebeğin epilepsi yakınmalarının annenin ağzını kapama davranışı sonrası geliştiği, annenin çocuğunda hastalık oluşturmak üzere davranışlarda bulunduğu belirtildi. Fatma Hancı'nın ''Munchausen Sydrome by proxy'' olduğu açıklanan raporda, daha önceki iki çocukta da benzer yakınmalar olduğundan önceki ölümlerin benzer şekilde annenin davranışları nedeniyle olabileceğini ileri sürüldü. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Aile Danışmanlık Merkezi'ne ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na bilgi verilerek Özge Hancı'nın koruma altına alınması gerektiği açıklandı.

2 çocuğunu öldürdüğünü önce kabul, sonra reddetti

Gözaltına alınan ve verdiği ifadesinde 2 çocuğunu kendisinin öldürdüğünü, Özge Hancı'yı da öldürmeye çalıştığını kabul eden Fatma Hancı, ifadesini alan cumhuriyet savcısına ve daha sonra da duruşmalarda suçlamaları kabul etmedi. İfadesini tamamen değiştiren Hancı, 2 kızının hasta olduğu için kendiliğinden öldüğünü öne sürerek şöyle dedi: "Özge'ye teşhis konulmamıştı. Bir teşhis konulması için doktorlar gelir düşüncesi ile elimle ağzına bastırdım, düğmeye bastım ancak, kimse gelmedi. Daha sonra elimi ağzından çektim. Eşim yanıma gelince yaptıklarımı eşime anlattım."

''Cezai sorumluluğu tam'' raporu

Bunun üzerine genç kadın mahkeme tarafından Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesine gönderildi. Burada 5 gün kalarak, ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından kontrol eldildi. Hancı'nın ceza sorumluluğunun tam olduğu belirtildi. Ardından İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'ncü İhtisas Kurulu'nca kontrol edilen Fatma Hancı'ya burası da oy birliği ile ceza sorumluluğu tamdır raporu verdi. Fatma Hancı iki çocuğunu öldürmek suçundan 2 kez ağırlaştırılmış ömürboyu, birini de öldürmeye teşebbüs etmek suçundan ömür boyu hapis cezası ile yargılanıyor.

İsrail'e büyük darbe! Delta Hava Yolları askıya aldı!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS