Davutoğlu: "9 şehidin acısını yüreğimizde hissediyoruz"

Davutoğlu: "9 şehidin acısını yüreğimizde hissediyoruz"
AA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Şehit olan 9 Azeri kardeşimize halkımız ve devletimiz adına taziyelerimi sunuyorum. 9 şehidin acısını yüreğimizde hissediyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nda Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi'yi kabul eden Davutoğlu, görüşmenin ardından Salihi ile ortak basın toplantısı düzenledi.


Davutoğlu, Salihi ile görüşmesinde Türkmenler için atılması gereken adımları ele aldıklarını belirterek, Türkiye için Türkmenlerin varlığının vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Salihi'nin, daha önceki görüşmede bulunduğu taleplerin yerine getirildiğine değinen Davutoğlu, "Eğer Türkmenlerin bir ihtiyacı varsa mahiyeti, niteliği ve niceliği ne olursa olsun, bu talebin karşılanması öncelikli vazifemizdir. Yardımların sınırı olamaz" diye konuştu.


Türkiye'nin ne Irak'te ne de Türkmenler arasında Sunni-Şii ayrımı yapmasının söz konusu olduğunu dile getiren Davutoğlu, yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalan Türkmenler için ırak'ta 40 bin kişilik bir kamp kurulması için çalışıldığını aktardı.


Türkmenlerin birliği


Davutoğlu, Irak Türkmenlerinin birliğinin büyük önem taşıdığını işaret ederek, Sunni-Şii gibi mezhepsel ayrılıklardan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Özellikle Telafer'de meydana gelen bazı olayların mezhepsel ayrımdan kaynaklandığını anımsatan Davutoğlu, "Türkmenlerin Irak içindeki bütünlüğü ve etkinliği, Irak'a da büyük katkı sağlar. Türkmenler Irak'ın etkin ve asli unsurlarıdır. Irak'taki tüm siyasi seçim süreçlerinde de Türkmen kardeşlerimizin katılmasını istiyoruz'' ifadesini kullandı.


İsrail'in Gazze'ye saldırılara başlamasından itibaren, 10'u ABD Dışişleri Bakanı John kerry ile olmak üzere muhataplarıyla 110 telefon görüşmesi yaptığına dikkati çeken Davutoğlu, dün gece varılan 72 saatlik ateşkesin kesintiye uğramasından büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Davutoğlu, şunları kaydetti:


"İlgili tarafların ateşkesi yaşanır kılması lazım, ateşkesi kurtarmamız lazım. İnşallah bu ateşkesi tekrar hayata geçirmemiz mümkün olur. Ateşkes olmazsa müzakere yapma imkanı kalmıyor. Bir tarafın argümanı üzerine diğer tarafı suçlamak adil ve doğru değil. İsrail, bir askerinin Hamas tarafından kaçırıldığını ve ateşkesi bozan tarafın Hamas olduğunu iddia ediyor ve asker bırakılmadığı sürece ateşkesi kabul etmeyeceğini beyan ediyor. Hamas ise bu konuyu araştırdıklarını belirtiyor. Ancak ateşkesten sonra öldürülen 70 Filistinli var. Bunun da hesabı sorulmalı.''


"9 şehidin acısını yüreğimizde hissediyoruz"


Davutoğlu, "Şehit olan 9 Azeri kardeşimize halkımız ve devletimiz adına taziyelerimi sunuyorum. 9 şehidin acısını yüreğimizde hissediyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS