Davutoğlu, Bahçeli'ye bu kez Kerkük ve Gazze'yi adres gösterdi

Davutoğlu, Bahçeli'ye bu kez Kerkük ve Gazze'yi adres gösterdi

Erzurum'da konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tunceli'yi ziyaretinde kendisine istifa çağrısı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli'yi topa tuttu ve Bahçeli'ye yeni adresler gösterdi. Davutoğlu, "Bizim yüreğimizin ne anlama geldiğini gidin bir sabah vakti Kerkük'e indiğimizde kucaklaştığımız Türkmenlere sorun. Yüreğimizi, eğer cesaretimizi ölçecekseniz, gidin bunu bombalar altında kucaklaştığımız Gazzelilere sorun" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Erzurum İl Kongresi'nde konuştu. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Tunceli ziyaretine değinen ve kendisine yönelik sözleri nedeniyle eleştiriler yönelten Davutoğlu'nun hedefinde CHP ve HDP de vardı.

Davutoğlu, kendisinin Dersim ziyaretinde Halk ile kucaklaştığını söyleyerek, "Sünni, Alevi ayrımı yapmadan, herkesi bağrımıza bastık. Hak Muhammed Ali diyerek cem evinde misafir edildik. Sonra, Tunceli AK Parti merkez ilçe kongresini yaptık, herkesle kucaklaştık. Peki Bahçeli ne yaptı? 'Ankara'da söylediklerimi söyleyeceğim' inadıyla geldi, Tunceli'de valiliğin önünde kendisiyle birlikte gelen kendi partililerine hitap etti. Şimdi, Bahçeli'ye çağrıda bulunuyorum, güzel bir başlangıç yaptınız, devam edin, Hakkari'de de bekliyoruz sizi, Van'da da bekliyoruz, Bitlis'te de, Bingöl'de de bekliyoruz. Vatanın her bir köşesinde bekliyoruz" dedi.

Bahçeli'ye yüklendi

MHP lideri Bahçeli'nin Tunceli ziyaretine ve kendisine yönelik istifa çağrısına değinen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Tunceli'de yaptığım konuşma sonrasında bir muhalefet lideri, Sayın Bahçeli bizi ihanetle suçladı. İhanet sözünü Ankara'da ağızlara almak kolay. Dedik ki hadi gidin Tunceli'ye ve söylediklerinizi orada söyleyin. Sözümüzü dinledi, gitti. Bu güzel bir işaret. Demek ki Ankara dışına çıkmaya karar verdiler. Sözümüzü ve tavsiyemizi dinledikleri için teşekkür ediyorum. Ama ne yaptı? Gitti Tunceli'de valiliğinin önünde konuştu. Bir tek Tunceliliyle kucaklaştı mı? Esnafı ziyaret edeceğim dedi, edebildi mi? Cemevine gideceğim dedi, gidebildi mi? Peki bu nasıl vatanın birliğini ve beraberliğini savunmak? Bakınız biz AK Parti kadroları olarak Türkiye'nin her yerinde varız ve al bayrağı AK Parti bayrağıyla dalgalandırıyoruz?"

Bahçeli'ye yeni adresler gösterdi: "Kerkük, Gazze"

Başbakan Davutoğlu, Bahçeli'ye yönelik sözlerini sürdürerek, "Bir de gençlik yıllarını hatırladı bir slogan sarf etti Bahçeli, 'Yufka yürekliler ile çetin yollar aşılmaz' diye. 70'li yılların bir sloganı bu. Sayın Bahçeli, yufka yürekliler ile çetin yollar aşılmaz ama katı yüreklilerle gönüller kazanılmaz. Gönlünü bu vatanın evlatlarının bir kısmına kapatmış olanlar, gönülleriyle kimseyi kazanamazlar. Bizim yüreğimizin ne anlama geldiğini gidin bir sabah vakti Kerkük'e indiğimizde kucaklaştığımız Türkmenlere sorun. Yüreğimizi, eğer cesaretimizi ölçecekseniz, gidin bunu bombalar altında kucaklaştığımız Gazzelilere sorun" diye konuştu.

"Tek Parti dönemine nasıl sahip çıkar?"

Başbakan Davutoğlu, "Devlet Bahçeli'nin yanıldığı husus şu; o devleti koruyacağım diye devleti kullanarak, halka zulmeden tek parti dönemine sahip
çıkıyor. Beni hayretler içinde bırakıyor. Nasıl tek parti dönemine sahip çıkabilir bir Milliyetçi Hareket Partisi lideri ve bunu milliyetçilik adına nasıl
yapabilir?" şeklinde konuştu.

"Kılıçdaroğlu da izin alıp Hakkari'ye gitmişti"

Başbakan Davutoğlu'nun hedefinde CHP ve HDP de vardı. Davutoğlu, "Nasıl Kılıçdaroğlu, HDP'den, vaktinde BDP'den izin alarak Hakkari'ye gitmişti ama bir tek bayrak dalgalandıramamıştı, şimdi de Sayın Bahçeli CHP'den izin alarak Tunceli'ye gitti ama al bayrağı hakkıyla dalgalandıramadı. Biz ise ondan önceki hafta Tunceli'deydik. Al bayrağı da, AK Parti bayrağını da dalgalandırdık, dalgalandırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmasında 28 Şubat dönemine ve türbanlı kızların üniversiteye alınmamasına da değinen Başbakan Davutoğlu, "Başörtülü kızlarımıza zulüm edilmiştir. Bunu birileri devlet adına yaptı diye buna sessiz mi kalacağız Sayın Bahçeli. Siz sessiz kalabilirsiniz, siz başörtülü bir milletvekili Meclis'e girdi diye, dışarı dışarı diye tempo tutmalara sessiz kalabilirsiniz ama biz sessiz kalmadık, kalmayacağız. Başı örtülü, başı açık bütün vatandaşlarımıza eşit vatandaşlık hakkı verdik, vermeye devam edeceğiz. Bundan sonra eski Türkiye anlayışı bitmiştir. Eski Türkiye anlayışına sahip çıkanlar Sayın Bahçeli gibi tarihin çöplüğünde yerlerini alırlar ama milletin kalbinde yer edinemezler" şeklinde konuştu.

CHP'ye Yalova'da kesilen ağaçlar eleştirisi

Yalova'da CHP'li belediye tarafından ağaçların kesilmesini de eleştiren Davutoğlu, "Gezi olaylarında yayalaştırma dolayısıyla kesilen değil, yerinden alınıp başka yere dikilen ağaçlar için bütün dünyayı ayağa kaldırmaya çalışanlar, şimdi Yalova'da asırlık çınarları, 180 çınarı kesen Yalova Belediye Başkanı karşısında sessiz kaldılar. Kılıçdaroğlu'ndan bir ses duydunuz mu, Yalova'da ağaç kesen Belediye Başkanına karşı? Yok"

Atlılar karşıladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Erzurum'a gelişinde atlı sporcular karşıladı. Havalimanından kent merkezine giderken Erzurum Teknik Üniversitesi Kavşağı'nda bir grup öğrenci ve öğretim üyesi tarafından durdurulan Davutoğlu, kendisini karşılayanları selamladı. Grup, Davutoğlu'na çiçek vererek, fotoğraf çektirdi. Eski Havaalanı Yolu Terminal Kavşağı'nda da atlı sporcular, "Başbakanım Şehriniz Erzurum'a Hoşgeldiniz" yazılı pankartla Başbakan Davutoğlu'nu karşıladı. Otobüsten inerek, sporcuları tek tek selamlayan Davutoğlu, atların başını okşadı ve sporculara teşekkür etti.

Erzurum Kongresi'sinin yapıldığı binayı ziyaret etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra Erzurum Kongresi'nin yapıldığı tarihi Kongre Binası'nı ziyaret etti. Davutoğlu'na, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk eşlik etti. Davutoğlu, Nene Hatun'un torunu Güner Yamanlı, kongre üyesi Hacı Raif'in torunu Ali Alemdar ve beraberindekilerle Erzurum Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından canlandırılan Erzurum Kongresi'ni de izledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS