"Dayıbaşı" sistemi soruşturulacak

"Dayıbaşı" sistemi soruşturulacak

Soma'daki facianın ardından kamuoyunun tartışmaya başlattığı "dayıbaşı" sistemi, soruşturmayı yürüten savcıların da gündeminde. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, savcı önümüzdeki günlerde "dayıbaşı" olarak görev yapan kişileri ifadeye çağıracak.

Soma'daki madende ortaya çıkan ve rödövans sisteminin uygulandığı pek çok madenin yönetim tarzı olarak çalışma hayatı terminolojisine giren "dayıbaşı sistemi" savcılık tarafından da mercek altına alınıyor.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel dayıbaşı aracılığıyla Soma Holding'in diğer madenlerindeki işçilere baskı yapıldığını iddia etti.

Özel, Atabacası ve Işıklar madenlerindeki işçilerin dayıbaşılar tarafından telefonla arandığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Tehdit ediyorlar 'ya işe gelirsiniz ya da kovulursunuz' diyorlar. Eğer işçileri zorla madenin altına sokacaklarsa gidip ocakların kapısında yatacağım. Önlem alınmadan madencileri adeta ölüme davet ediyorlar. Bu işin üstü örtülmeye çalışılıyor. Tüm raporlarda Gürkan'a ait diğer iki madende de büyük risk olduğu belirtiliyor. Ancak hiçbir güvenlik sağlanmadan işçiler işe çağrılıyor. Bu dayıbaşları kim? Kimden talimat alıyorlar."

Habere göre soruşturma savcıları, mağdur madencilerin ifadelerini almaya devam ediyor. Soruşturma kapsamında şu ana kadar 20 klasör bilgi, belge ve ifade alındı. Önümüzdeki günlerde dayıbaşı olarak madende görev yapanların ifadesi alınacak.

Bu arada Star gazetesinden Helin Şahin'e konuşan bir maden çavuşu Volkan Akın da "Madende esas parayı dayıbaşı kazanır" dedi. Akın, taşeron ve dayıbaşıların şirketler için işçiden daha değerli olduğunu şöyle dile getirdi:

"Paranın en fazlasını şirketle arası iyi olan taşeron alır. Taşeron da şirketle arasını iyi çalışan işçi getirerek iyi tutar. 'Dayıbaşı' denilen bu taşeronlar, getirdiği işçinin iyi çalışmasına bağlı olarak aylık 50 bin TL'ye kadar para kazanabiliyor. Prim sistemi mevcut olduğundan hangi işçi daha çok kömür çıkarırsa o kadar fazla kazanır. Az çalışan işçi asla prim almaz. Sürekli işçi giriş çıkışları yaşandığı için de şirketler için taşeronlar, işçilerden çok daha kıymetlidir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS