Demirtaş:" Başkanlığı referanduma götürelim"

Demirtaş:" Başkanlığı referanduma götürelim"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sistem değişmiştir' sözlerine karşılık referandum teklifi yapacaklarını açıkladı. Demirtaş, "Olası seçimde biz seçmenin önün referandum pusulası koyabiliriz. Tek soruluk bir referandum başkanlık sistemini istiyor musunuz istemiyor musunuz. Çıkan sonuca herkes saygı duyacak" dedi.

HDPGenel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Merkez Yürütme kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlandı.


İşte Demirtaş'ın açıklamalarnın satırbaşları;


- Sandık sonuçlarına, halkın iradesine saygı duymayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Öyle görünüyorki bir seçim daha yapılarak Türkiye rahatlayacak. Bu Saray darbesine halkın gereken yanıtı vereceğini düşünüyorum. başbakan Davutoğlu, görevi derhal iade etmelidir.


"Cumhurbaşkanı müzakere kanallarını açsın"


- Sayın Cumhurbaşkanının yapması gereken müzakere kanalını açmaktır. Siyasi körlükle olmaz. Müzakereye dönüş olmalıdır, karşılıklı ateşkes sağlanmalıdır, olası bir erken seçimde sonuca tabii ki saygı göstereceğiz ama barış erken seçimi bekleyemeyecek kadar acildir. Bu Kadıköy için de, Çankaya için de geçerlidir sadece Hakkari, Tunceli için değil.


- Şemdinli’de şehir merkezlerinde operasyonların, ağır silahlarla operasyonlar yapıldığı bilgileri geliyor. İlçelerle iletişim yok, internet yok elektrik yok. Bu politikalarla barışı sağlamak mümkün değil. Güvenlikçi politikalarla barışı sağlamak mümkün değil


“Görev CHP’ye verilirse…”


- CHP’ye görevi alırsa bizi de muhakkak ziyaret edecektir, biz de görüşlerimizi iletiriz. Biz AKP’ye bile kapıları kapatmadık, CHP İsterse tabii ki görüşürüz."

Koalisyon kapılarını biz kapatmadık. CHP ile memnuniyetle görüşürüz. Halkın kendini yönetme hakkını sonuna kadar savunuyoruz. Siyasi tarihimiz boyunca devlet desteği almadık hiç. Biz buna alışkınız ama diğerleri ne yapacak bilmiyorum tabii. Gizli kasalarını açarlar artık.

Erken seçim veya tekrar seçim kararı alınırsa gerekeni yaparız. Bu parti bizimle var olmadı, bizimle de bitmez. Tüzüğümüzün gerektiği gibi hareket ederiz, bununla ilgili bir sorunumuz yok…


- Biz hiçbir dönem devlet yardımı almadık. Bu seçimde de biz almayalım diye diğerlerine de vermiyorlar. Biz alışkınız da bakalım diğerleri ne yapacak!


Erdoğan’ın “sistem değişmiştir” sözlerine yanıt


-  Çok net bir teklifimiz var, toplantında netleştireceğiz. Olası seçimde biz seçmenin önün referandum pusulası koyabiliriz. Tek soruluk bir referandum. "Başkanlık sistemini istiyor musunuz istemiyor musunuz?." Bakalım halk ne istiyor.

Oldu bittilerle rejim değiştirilmez, halk istiyorsa değiştirelim, kendilerine güveniyorlarsa seçimde referandum yapalım. Hepimiz çıkacak sonuçlara saygı duyacağız.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS