Demirtaş: "Hedefimiz 81 ilde kitlesel buluşma"

Demirtaş: "Hedefimiz 81 ilde kitlesel buluşma"
AA

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "81 ilde kitlesel buluşma gerçekleştirmek istiyoruz hedefimiz bu. Ama bunu ne kadar başarırız, zaman ne kadar elverir, iklim koşulları, ramazanın yarattığı koşullar ne kadar el verir bilmiyoruz. Biz halkımızla her yerde buluşmaya çaba göstereceğiz" dedi.

KESK'in 8. Olağan Genel Kurulu sonrası Demirtaş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Ayla Akat'ın Batman'da çıkan petrolle ilgili 'Kürtler, bu petrolden pay istiyor' şeklinde bir yasa teklifi oldu. Bununla ilgili değerlendirmeniz ne olacak" sorusuna Demirtaş, "Yerel yönetimlere hem yetki aktarılması hem bütçe aktarılması konusunda sadece Batman'ın değil bütün
illerin bu tür ihtiyaçlarını, yerel yönetimlerin bu tür ihtiyaçları olduğunu ben de düşünüyorum" şeklinde yanıt verdi.

Demirtaş, belediye bütçesinin mutlaka güçlendirilmesi ve Antalya Belediyesine turizmden pay aktarılmasının gerekli olduğunu belirterek, "Mersin Belediyesine oradaki rafineriden pay aktarmak lazım. Sadece bütün vergiler, bütün kazançlar merkezi bütçeye gelirse yerel yönetimler kazanmakta zorlanıyor. Bu sadece Kürtler açısından bir sorun veya sıkıntı değil Samsun açısından da bu geçerli Antalya, Edirne açısından da bu geçerli. Bu yerinden yönetimin, yerel yönetimin yani halkın ihtiyaçlarının daha pratik ve seri bir şekilde karşılanması açısından tartışılabilir bir mevzudur diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Sunduğumuz mal beyanı neyse kamuoyunun da bilgisi olacak"

Cumhurbaşkanı adaylarının, Yüksek Seçim Kuruluna, malvarlıklarını ileteceklerini, kamuoyuna açıklayıp açıklamamanın ise inisiyatiflerinde olduğunu ifade eden Demirtaş, "Birazdan arkadaşlarımız Yüksek Seçim Kuruluna mal beyanını bildirecekler. Akabinde de basını bilgilendireceğiz. Oraya sunduğumuz mal beyanı neyse kamuoyunun da bilgisi olacak" dedi.

"Ortak bir kampanya planlaması hazırlanacak"

"Pazartesi günü İstanbul'da toplantı yapacağınız ve kampanyanın genel çerçevesini açıklayacağınızı biliyoruz. Biraz ipucu verebilir misiniz" şeklindeki soruya Demirtaş, "İstanbul'da Merkez Yürütme Kurulu toplantımız olacak. Oradan muhtemelen bu kampanyada bize destek sunacak bütün çevrelerin ortak bir kampanya planlaması hazırlanacak. Bu konuyla ilgili arkadaşlarımız çalışıyorlar. Benim de fikirlerim var tabii ki ama olgunlaştığı zaman sizlerle detayları paylaşırız" değerlendirmesinde bulundu.

Demirtaş, seçim döneminin çok kısa olduğunu, yaz aylarına denk geldiğini ve çoğunluğun oruç tuttuğunu vurgulayarak, şunları belirtti:

"Bu nedenle gündüz saatlerinde miting yapabilmek çok olanaklı görünmüyor. Belki iftar sonralarında ama her ilde de miting yapma şansı olmadığı için belki bölgesel düzeyde mitingler düşüneceğiz çünkü 81 ile gitmek istiyoruz. Aslında 81 ilde kitlesel buluşma gerçekleştirmek istiyoruz hedefimiz bu. Ama bunu ne kadar başarırız, zaman ne kadar elverir, iklim koşulları, ramazanın yarattığı koşullar ne kadar elverir bilmiyoruz. Biz halkımızla her yerde buluşmaya çaba
göstereceğiz."

AK Parti'nin vizyon belgesi hazırlığı hatırlatılan ve kendilerinin de böyle bir çalışması olup olmadığı sorulan Demirtaş, "Bizim model esas olarak aldığımız AK Parti değil. Herkes kendi çalışmasını yapar. Bizim çalışmamız ortaya çıktıkça zaten sizlerle paylaşacağız" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS