Demirtaş'tan, Erdoğan'a sert sözler!

Demirtaş'tan, Erdoğan'a sert sözler!
İHA

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçiminde en büyük cevabı alacaktır. Bize hakaret etmeye devam etsin bakalım. Kimin çocuğu hangi siyasi liderin çocuğu ABD'de okumuşsa onursuzdur" dedi.

Diyarbakır'da merkez Yenişehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasının temel atma töreninde konuşan Selahattin Demirtaş, dağa götürüldüğü söylenen çocukları için oturma eylemi yapan aileler üzerinden hükümete sert yüklendi.


Bundan sonra BDP'li belediyelerin her yerde hizmetleriyle gündeme geleceğini, model bir belediyecilik yaratacaklarını söyleyen Demirtaş, "Bizler bir yıl sonra belediye başkanlarımızı değerlendirmeye tabi tutacağız. Eğer başarılı bir performans sergileyememişse kendisine bir yıl daha fırsat sunacağız. İki yıl sonra başarı ortaya koyamayan belediye başkanlarını o koltukta oturtmayacağız" dedi.


PKK tarafından çocuklarının dağa götürüldüğü gerekçesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileler ve bu eylem nedeniyle kendisine ve partisine yapılan eleştirilere de değinen Demirtaş, şöyle konuştu:


"Çocukları dağa giden ailelerle ilgili daha aileler oturma eylemine başlamadan yaşı küçük olan çocuklar için girişimler başlatmıştık. Aileler kamuoyu oluşturmak için oturma eylemi yaptılar. Aileler randevu talep etmeden, kendileriyle tek tek görüşüp dinledim. Bir gün sonra da talep ve isteklerini KCK yetkililerine ulaştırdık.


Bizim acil olarak yapmamız gereken buydu. Ailelerle görüşmemizde kendilerine AKP'nin çirkin politikalarına alet olmamalarını söyledim. Bütün çocukları dağdan indirmek için mücadele ediyoruz. Bazı aileler bize aralarında birilerinin çıkıp televizyonda açıklama yaptıklarını ancak onları tanımadıklarını ve çocuklarının dağda olmayan kişiler olduklarını ifade ettiler. Aileleri belediye ile karşı karşıya getirmek istiyorlar.


Aileler de bundan rahatsız olduklarını söylediler. Gelinen nokta, bizi haklı çıkardı. Çocuğu dağa giden hiç bir aile için istihbarattan para alıyor demedim. Çocuğu dağda olmayıp o ailelerin arasına girenleri kastettim. Çocuğu dağa gitmiş hiç bir aile istihbarattan para alıyor demedim demem de, bu bize yakışmaz.


Asıl muhatabın Başbakan olduğunu ailelere söyledim. Dağa gidişlerin önünü kesmek görevi BDP'nin değil AKP'nindir. Dağdan iniş olamıyorsa da bunun sorumlusu BDP değil AKP'dir. Türkiye'de on binlerce ailenin bir gözü dağlarda, bir gözü Ankara'da çözüm sürecindedir. Çözüm ve barış gibi kutsal bir dava olmasa, biz AKP sözcülerini kepaze edebiliriz. Ama bizden çözüm bekleyenler var. AKP gibi ucuz tüccar değiliz. Orada oturan anaların yüreğiyiz biz. Bunu pazarlık konusu yapacak kadar alçak değiliz."


"Asker ve polis kaçırıldığında gizli diplomasi yürüttüler"


Demirtaş, PKK tarafından kaymakam, polis ve asker kaçırıldığını Başbakan Erdoğan'ın çıkıp meydanlarda bunu konuşmadığını, alttan alta gizli heyetler ile diplomasi yürütülerek bunların serbest bırakılması için çalışma yaptığını ileri sürerek şöyle dedi:


"Bu kez bunu niye yapmadı. Niye kaymakamın, polisin, askerin analarına 'git orada oturun' demedi. Bu olayda da aynısını yapabilirdi. Ama, Başbakan bunu yapmadı. Başbakan'ın derdi bir grup anneden nasıl siyasi rant elde edebilirim, derdi budur. Başbakan'ın çocukları sevdiği yok. Çocukları sevseydi, Roboski'de çocukları katleden Genelkurmay Başkanı'na teşekkür etmez, Berkin Elvan annesini yuhalatmazdı.


Biz elimizden geleni yapıyoruz. Göreceksiniz bizler el birliğiyle sorunu çözeceğiz. PKK'nın kaçırdığı uzman çavuşun eşi beni aradı. Buradan çağrıda bulunuyorum, tedavi gören çocuğu var biran önce serbest bırakılmalıdır. Yine bir mühendis var kısa sürede bırakılmaları için çağrıda bulunuyorum."


"Cevabını cumhurbaşkanlığı seçiminde alacaksın"


Demirtaş, Başbakan'ın kendilerini parmak sallayarak kendilerini korkutup titreteceğini sandığını öne sürerken, "Ama bizim en küçük çocuğumuz bile bunun karşısında, bırakın dizlerinin titremesi, gözünü bile kırpmaz. Tekme tokat dövdüğü bakan ve küfrettiği milletvekilleriyle bizi karıştırmasın. Sen Ankara'da küçük dünyanda büyük bir korku imparatorluğunu kurduğunu sanabilirsin. Ama öyle olmadığını sana göstereceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde en büyük cevabı alacaksın. Sen bize hakaret etmeye devam et. Bu adam Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmaya layık değil" dedi.


"Hangi siyasi liderin çocuğu ABD'de okumuşsa onursuzdur"


Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın çocuklarını ABD'de okuttuğunu söylediğini belirten Demirtaş, "Şimdi de bizim çocuklarımızı ABD'de okuttuğumuzu söylüyor. Kimin çocuğu, hangi siyasi liderin çocuğu ABD'de okumuşsa onursuzdur. Varsa çıksın itiraf etsin. Bizim çocuklarımız burada okuyor, göndermeyi de düşünmüyoruz. Bizi bu konuda suçlamak rezilliktir" dedi.


Başbakan Erdoğan'ın başörtüsü mağduriyeti yaparak çocuklarını ABD'de okuttuğunu söyleyen Demirtaş, "Bu yalan üzerinden de bize saldırarak buradan da mağduriyet çıkarmaya çalışıyor. Ben arkadaşlarıma talimat verdim, daha önce bizimle görüşmeyen ailelerle görüşecekler. İsimlerini alacaklar, dağa giden çocuklarla ilgili gelişmeler oldu olmaya da devam ediyor. O çocukların hepsi bir gün gelecek" diye konuştu.


"Yol haritası hazırlığına girişilmiş olması önemlidir"


Selahattin Demirtaş, temel atma töreninden sonra Ak Parti'nin Diyarbakır'da yaptığı çözüm süreci çalıştayı ve Başbakan Yardımcı Beşir Atalay'ın yol haritası ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine ise, "Yol haritası hazırlığı meselesini BDP- AKP heyetler arası görüşmede de ifade ediyorlar. Ama, bu olgunlaşıp ortaya çıktıktan sonra ancak belki değerlendirme yapmak daha doğru olur. Fakat, gecikmiş de olsa bence yol haritası hazırlığına girişilmiş olması bence önemlidir. Çünkü buna acil ihtiyaç vardı" dedi.


Yol haritasının kamuoyuna deklere edilmesini  önemli gördüklerini anlatan Demirtaş, "Bu çalıştay yol haritasına katkı sunar mı bilmiyorum. Fakat Kürt sorunu nedir, ne değil, talepler nedir nasıl çözülecek bütün bunlar bellidir böyle çalıştaylarla zaman kaybetmek yerine oturup yol haritasını karşılıklı fikirlerle meseleyi ilerletmek daha doğru olur" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS