Demirtaş'tan Köşk adaylığına yeşil ışık

Demirtaş'tan Köşk adaylığına yeşil ışık
AA

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanı adaylığı konusuna yeşil ışık yaktı. Milliyet gazetesine konuşan Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı karşılığında "Öcalan ile anlaşıldığı" iddiaları için, "Şehir efsanesi, gerekiyorsa tutanakları açıklayalım" dedi. Demirtaş, Köşk seçiminin ikinci tura kalacağını iddia etti, CHP için "Aşırı sağa kaydı" eleştirisi getirdi.

Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan'a konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı konusunun solda yarattığı tartışmaya değindi:

"CHP eğer milliyetçi bir partiyle uzlaşıp sağdan yana bir çizgiyi esas almayacaksa, HDP'yle birlikte demokrasi güçlerini esas alan bir yaklaşımla aday belirleyecekse biz aday göstermeyebiliriz' demiştim. Taahhüt verdik. 'Direksiyonu sağa mı sola mı kırmışsınız göreceğiz' dedik. Şimdi görüyoruz sağa kırdılar. Bu CHP için bile aşırı bir sağa kırış oldu. Bu bir tercihti. Mesele sadece cumhurbaşkanlığı seçimleri değil. Böyle bir ittifak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bize kaybettirse bile gelecekte kazandıracaktı."

Kendisinin adaylığı konusunda da Demirtaş, "Başbakan terleyen cumhurbaşkanı derken beni tarif ediyor" diye konuştu.

Ailesinde sadece küçük kızının adaylığını istemediğini, onun dışında herkesten destek aldığını belirten Demirtaş, seçimin ikinci tura kalacağını tahmin ettiğini söyledi.

Demirtaş, "Öcalan ile yapılan müzakere sürecinde Başbakan Erdoğan'ın Köşk'e çıkması karşılığı uzlaşıldı" iddialarına da şu yanıtı verdi:

"İmralı'da yapılan görüşmelerin tutanakları Adalet Bakanlığı'nda, MİT'te var. Tutanakların yayınlanmasını teklif ediyorum. Bakanlık veya MİT tereddüt belirtmiyorsa biz de yayınlayabiliriz. Asla sayın Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı üzerinde bir anlaşma gerçekleşmemiştir. Tartışılmamıştır bile. Sayın Erdoğan'dan böyle bir teklif ne bize ne İmralı'ya gitmemiştir. Sayın Erdoğan ne bizi ziyaret etmiş, ne açık ne örtülü destek istemiş durumda. Bizim anlaştığımız kesinlikle bir şehir efsanesidir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS