Diş doktoru, telefon dolandırıcılarını yakalattı

Diş doktoru, telefon dolandırıcılarını yakalattı

Konya'da dün arayıp kendilerini 'Cumhuriyet savcısı' ve 'baş komiser' olarak tanıttıkları biri ev kadını, biri emekli polis memuru 2 kişinin toplam 33 bin lirasını dolandıran 3 kişi, ağlarına düşürmek istedikleri diş doktoru İbrahim Aladağ'ın dikkati sayesinde polis tarafından yakalandı.

2 çocuk annesi 39 yaşındaki Saliha Coşar, dün evde oturduğu sırada çalan cep telefonuna cevap verdi. Kendisini 'Cumhuriyet savcısı' olarak tanıtan kişi, Coşar'a "Çok önemli bir terör operasyonu yapacağız. Sizden destek istiyoruz" dedi. Ardından Saliha Coşar'dan söyledikleri parayı Üçler Mezarlığı'na bırakmasını istedi.

Cep telefonunu sürekli açık tutan ve karşısındaki kişinin yönlendirmesiyle bankadaki hesabından 13 bin lirayı çeken Saliha Coşar, Üçler Mezarlığı'na gidip, tarif edilen bir mezar taşının üzerine bıraktı. Bu sırada cep telefonunun şarjının bitmesi üzerine yakındaki bir yerden telefonunu şarj etmek için mezarlıktan ayrıldı. Kısa bir süre sonra 'Alo 155 Polis İmdat' telefonunu arayan Coşar, mezarlığa parayı bıraktığını ve operasyonun durumu sordu. Saliha Coşar'ın telefonu üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

'Televizyonda izlediğimde gülüp geçiyordum'

Polisin dolandırıldığını söylemesi üzerine ağlamaya başlayan Coşar, durumdan mühendis olan eşinin de haberi olmadığını belirterek, "Dolandırıldım mı? Ben televizyonda izlediğimde hayret edip, gülüp geçiyordum. 'Bu insanlar nasıl kandırılıyor?' diyordum.  Ben bu dolandırıcılara nasıl kandım bilmiyorum" dedi.

Emekli polisi de dolandırdılar

Şüphelilerin dünkü ikinci kurbanı ise emekli polis memuru 65 yaşındaki Cemil Sarı oldu. Aynı yöntemle Sarı'yı da kandıran şüpheliler, bankadan çekeceği parayı Selimiye Camii'nin önüne getirip bırakmasını istedi. Telefonunu sürekli açık tutup Selimiye Camii önene gelen Sarı da bankadaki hesabından çektiği 20 bin lirayı istenilen yere bıraktı. Sarı, caminin önünden ayrılmasını fırsat bilen dolandırıcılar parayı alıp uzaklaştı.

Kısa bir süre sonra dolandırıldığını anlayan Sarı, polise haber verdi. Polis yaptığı incelemede caminin güvenlik kamera kayıtlarında Sarı'nın parayı bırakma ve dolandırıcıların parayı alma anının olduğunu saptadı.
 
Diş doktoru ağlarına düşmedi

Dolandırıcıların ağına düşürmek istedikleri üçüncü kişi ise özel poliklinik işleten diş doktoru 43 yaşındaki İbrahim Aladağ oldu. Aladağ'ı arayıp kendisini 'Baş komiser' olarak tanıtan kişi, "Bir terörist yakaladık. Üzerinde sizin kimlik bilgileriniz çıktı. Banka hesaplarınız ele geçirecekler. Ben sizi savcı talimatıyla arıyorum" diyerek kandırmaya çalıştı. Kendisini dolandırıcıların aradığını anlayan Aladağ da şüpheliyi telefonda oyalayıp bankada 2 milyon lirasının olduğu söyledi. Bunun üzerine telefondaki kişide 320 bin lirayı çekip istedikleri yere getirmesini istedi. Aladağ da hastasının olduğunu ve biraz sonra aramalarını isteyip, telefonu kapattı.

Polisle işbirliği yapıp dolandırıcıları yakalattı

Ardından hemen polisi arayıp durumu bildirdi. Aladağ, polisin de yardımıyla içinde para boyuturda kesilmiş kağıt ve üzerinde seri numaraları alınmış 50 liralık 5 banknotun bulunduğu paket hazırladı. Aladağ, daha sonra kendisini tekrar arayan dolandırıcının yönlendirmesiyle istenilen yere hazırladığı paketi koydu. Aladağ'ın parayı bırakıp, uzaklaştığını gören 21 yaşındaki İsmail A., akrabası 24 yaşındaki İmam A., ile 16 yaşındaki A.Y., paketi almaya geldiklerinde polis tarafından suç üstü yakalandı.

3 kişinin Saliha Coşar ve Cemil Sarı'dan dolandırdığı paralar da şüphelilerin üzerinde bulundu ve sahiplerine teslim edildi.

Şanlıurfa Akçakele'den dolandırıcılık yapmak için Konya'ya geldikleri belirlenen şüpheliler yapılan sorgulamanın ardından bugün adliyeye sevk edildi.


"Onlar beni değil, ben onları tuzağa düşürdüm"

Polisin veya savcının kendisinden para istemeyeceğini bildiği için dolandırılacağını anladığını ifade eden İbrahim Aladağ, şunları söyledi:

"Kimse bunların tuzağına düşmesin. Beni tuzağa düşürmeye çalıştılar ama ben onları tuzağa düşürdüm. Kafamda bir plan oluşturup polisle iş birliği yapıp yakalattım. Ben bir hekim olarak onlara ağır bir ders vermiş olduğumu düşünüyorum. Polis kimseden para istemez herkes dikkatli olsun" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS