DİSK, KESK, TMMOB VE TTB yarın iş bırakma eylemi yapacak

DİSK, KESK, TMMOB VE TTB yarın iş bırakma eylemi yapacak
İHA

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB sendikal örgütlerin Türkiye genelinde yarın Türkiye genelinde 1 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Tüm halkımızı iş bırakarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlükleri'nin önüne yürümeye, siyah giyinmeye, siyah kurdeleler takmaya, evinin, işyerinin balkonuna aracına siyah bezler asmaya çağırıyoruz" dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Soma'da yaşanan ve onlarca işçinin ölümüne neden olan maden faciasının ardından DİSK'in Şişli'deki Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, "Hepimiz derin yasa ve üzüntüye boğulduk. Türkiye işçi sınıfının başı sağolsun" diyerek başlayan Çerkezoğlu, Soma'da yaşanan maden faciasının doğal bir afet olmadığını, kaza denilen olayın göz göre göre gelen bir katliam olduğunu söyledi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bu katliamın faili özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerdir. Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı bu sahalar özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetlerini yüzde 40 artış göstermesinin nedeni özelleştirme, taşeronlaştırma sonucu TTK bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azalmasıdır.

Katliamın faili çalışan işçi sayısını bilmeyen ancak 'işletmede her türlü önlem alınmıştı' diye açıklama yapan zihniyettir. Katliamın faili 15 yaşında çocuğun ölüm haberinin geldiği madenle ilgili 'mevzuata aykırı durum' olmadığını açıklayan Çalışma Bakanlığı'dır. Katliamın faili, daha önce madenlerde yaşanan iş cinayetleri sonrası 'güzel öldüler', bu mesleğin fıtratında ölüm vardır' diyerek yeni katliamları meştulaştıran AKP hükümetidir.

Katliamın faili Soma'da madenlerdeki iş cinayetlerinin araştırılması ile ilgili önergeyi 6 ay boyunca gündeme almayanlardır. Katliamın faili, kömürün tonunun maliyetini 130 dolardan 23 dolara indirdiklerini övünerek anlatan işverendir. 130 dolardan 28 dolara indirilmiş maliyetin tamamı iş güvenliğine ilişkindir ve kömürün işçi canıyla düşürülmüştür"

"Siyah giyin" çağrısı

DİSK olarak Türkiye genelinde hayatlarını kaybeden işçiler için işyerlerinde bugünden itibaren anma etkinliklerine başladıklarını ifade eden Çerkezoğlu, KESK, TMMOB VE TTB ile birlikte yarın, sabah saat 09.00 iş yerlerinde yapılacak saygı duruşunun ardından 1 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı.

Bütün çalışanları iş bırakma eylemine çağıran Çerkezoğlu, "Tüm halkımızı iş bırakarak  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlükleri'nin önüne yürümeye siyah giyinmeye, siyah kurdeleler takmaya, evinin, işyerinin balkonuna aracına siyah bezler asmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Arzu Çerkezoğlu DİSK olarak yarın 11.00'de Gayrettepe'de toplanarak, Fındıklı'daki İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne yürüyeceklerini açıkladı.

Türk-İş: "İşe gidecekler ama..."

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma'daki maden kazası nedeniyle yarın 770 bin üyelerinin iş yerlerine gideceğini ancak çalışmayacaklarını bildirdi.

Atalay, Maden-İş ve Türkiye Maden-İş Sendikası genel başkanları ile konfederasyon yöneticilerinin katılımıyla Soma'daki Eynez Maden Ocağının idari binası önünde yaptığı basın açıklamasında, dün 15.30 sıralarında meydana gelen kazanın tüm Türkiye'yi ve yurttaşları yasa boğduğunu ifade etti.

Madende yaklaşık 26 saattir yoğun bir arama kurtarma çalışması yürütüldüğünü ve bu çalışmalarda açıklanan resmi rakamlara göre 238 işçi arkadaşlarının yaşamını yitirdiğini belirten Atalay, şunları kaydetti: "Bu rakamın, 238'in daha üstüne çıkacağı tedirginliği ve kaygısı mevcut. Biz Türk-İş olarak içeride şu anda sağ yaralı kardeşlerimizi çıkarma gayretindeyiz. Onların çıkması için ilgili arkadaşlarımız yoğun gayret sarf ediyor, biz de onlarla beraber onlara eşlik ediyoruz."

Atalay, bu tür acı kazaların madencilerin kaderi olmaması gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti: "İnsanların kaderi bu olmamalı, maalefef bizim ülkemizde Zonguldak'ta da burada da bu ülke tarihinde böyle büyük bir facia böyle büyük bir afet görmedik depremlerden sonra. Sayı belli olduktan sonra ülkeyi yönetenler şapkalarını önünü kıymak zorunda. Bu ülkede taşeronla, kuralsız çalışan bir milyonun üzerinde insan var. İnsanlar 3-5 kuruşa, canlarıyla bedel ödüyorlar. 26 saattir, feryatlar yükseliyor. İnsanların burada ocakları söndü."

Türk-İş olarak 770 bin üyeleriyle Soma'da yaşadıkları bu acıyı yarın, iş yerlerine giderek ama çalışmayarak ortaya koyacaklarını belirten Atalay, şunları söyledi: "Türkiye genelinde 770 bin üyemiz, yarın işe gidecek ama bu moral bozukluğuyla bu gelişmelerle arkadaşlarımızın çalışma imkanı olmayacak. Çünkü, bu kuralsız çalışma illa insanlar can verdikten sonra mı ülkenin gündemine gelecek."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS