Diyadin Belediye Başkanı: "Öldürülenler PKK’lı değil, fırın işçisi"

Diyadin Belediye Başkanı: "Öldürülenler PKK’lı değil, fırın işçisi"

Ağrı Diyadin'de jandarma komutanlığına PKK'lıların düzenlediği roketatarlı saldırının ardından çıkan çatışmada Valilik ve Genelkurmay Başkanlığı 3 PKK'lının öldürüldüğü açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından bazı basın kuruluşlarında yer alan haberlerde öldürülenlerin PKK'lı değil 14 ve 16 yaşlarında fırın işçleri olduğu iddia edildi. Diyadin Belediye Başkanı da iddiaları doğrulayan bir açıklama yaptı.

Konuyla ilgili olarak Radikal’e konuşan Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Hazal Aras, ilçede PKK’lı oldukları ve jandarma komutanlığına saldırıda bulundukları iddiasıyla öldürülen 16 yaşındaki Orhan Aslan ve 14 yaşındaki Emrah Aydemir’in fırın işçisi olduğunu, eylemle ilgilerinin bulunmadığını savunarak, “Bunlar HDP’nin basın açıklamasına bile gelmeyen çocuklardı” dedi. Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:


Şemdinli ve Ağrı'da çatışma


“Bu iki çocuktan Orhan 7 aydır, Emrah da 10 gündür fırında çalışıyor. Dün akşam vardiyası için fırına gitmişler. Fırının kapısı kapalı olunca kapıda oturmuşlar. O sırada panzerlerin geçtiğini görüp korkuyorlar. Yol üstündeki fırının odunluğuna saklanıyorlar. Burada öldürülüyorlar. Belki doğrudan hedef seçilmemişlerdir ancak ilçede sivillere dönük bir saldırı var. Belli saatten sonra insanları sokağa çıkamaz oldu. Burada öldürülüyorlar. Görgü tanığı olan bir aileden beş kişi şu an gözaltında tutuluyor.”


Saldırıya karıştığı iddiasıyla öldürülen üçüncü kişinin PKK üyesi olabileceğini anlatan Aras, ancak bu kişi ile iki gencin ilçenin ayrı noktalarında vurulduğunu kaydetti. Aras, şöyle devam etti:


“Altını çizerek söylüyorum; bunların biri 16, diğeri 14 yaşında. Fırında çalışan, yakından tanıdığımız çocuklar. Bırakın bir yerlerle ilişkili olmasını, partinin basın açıklamasına bile gelmiyorlardı. Orhan, İmam Hatip’te okumuştu. İkisi de yoksuldu. Ben bunu emniyet amirine de söyledim. ‘Sizin istihbarat birimleriniz çok iyi bilirler ki, bunlar sivil vatandaştır’ dedim. Bunun tespitini yapmak zor değildir. Fırın sahibi de fırında çalıştıklarını doğruluyor.”


Valilkten açıklama


Ağrı Valiliği ise, Diyadin İlçe Jandarma Komutanlığına saldıran ve ölü ele geçirilen 3 teröristten ikisinin sivil olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.


Valilikten yapılan açıklamada, öldürülen teröristlerden ikisinin sivil olduğu yönünde bazı basın yayın organlarında haberlerin yer aldığı belirtilerek, iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.


Açıklama, şöyle denildi: "Bazı basın yayın organlarında 12 Ağustos 2015'te bölücü terör örgütü mensuplarının Diyadin İlçe Jandarma Komutanlığına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırması ile çıkan çatışmada öldürülen 2 teröristin sivil olduğuna dair iddiaların yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur. Söz konusu olayda öldürülen kişiler, saldırının akabinde güvenlik güçlerimizle çatışmaya girmiş ve çatışma sırasında silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmişlerdir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS