Diyarbakır Sur'da operasyon: 9 yaşında bir çocuk da yaralandı

Diyarbakır Sur'da operasyon: 9 yaşında bir çocuk da yaralandı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde polisin mahallelere girmesini önlemek için kazılan hendekler nedeniyle Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne yönelik düzenlendiği açıklanan operasyonda 9 yaşında bir çocuk kurşunla yaralandı. Valiliğin çok sayıda silah ve mühimmatın yakalandığını açıkladığı operasyonda, PKK'lı olduğu bildirilen bir kişi de öldürüldü.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde hendek kazıp, barikat kurarak yol kapatan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) polis ekipleri tarafından, geceyarısı operasyon düzenledi. Polis ekiplerine ateş açılması üzerine çıktığı bilgisi verilen çatışmada, üzerinden Suriye kimliği çıkan ve PKK'lı olduğu ileri sürülen 1 kişi öldürüldü. Polisin operasyonunda 4 belediye çalışanı da gözaltına alındı. Bölgede yapılan aramalarda silah, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ve roketatarlar ele geçirildiği açıklandı.


Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinin Hasırlı, Fatihpaşa, Cevdetpaşa mahallerine güvenlik güçlerinin girişini engellemek için hendekler kazıp, barikatlar kuran ve polisle zaman zaman silahlı çatışmaya girdiği açıklanan YDG-H'lilere yönelik dün gece yarısı geniş kapsamlı operasyon düzenlendi.


Özel Harekat polislerinin de katıldığı operasyonda, iş makinası ve zırhlı araçlarla bölgeye giden polis ekipleri barikatları kaldırıp, hendekleri kapattı.


Valilikten yapılan açıklamaya göre, bu sırada polis ekiplerine bombalı saldırı düzenlenip silahla ateş açılması üzerine çatışma çıktı. Çatışmada üzerinde Suriye kimliği bulunduğu belirtilen ve PKK'lı olduğu ileri sürülen bir kişi öldürüldü. 9 yaşındaki Y.Ö. ile 1 sivil de yaralandı. İki yaralıdan. Y.Ö.'nün başını kurşun sıyırdığı ve durumunun iyi olduğu açıklandı.


Özel harekatçılar tekbirle bayrak astı


Silvan ve Lice ateş çemberine döndü; OHAL dönemi manzaraları


HDP'li Aydogan: "1 kişi öldü"


Gece yaşanan olayların ardından HDP'liler mahalleye gidip incelemelerde bulundu. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, operasyonun sabaha kadar sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:


"Çok sayıda esnaf zarar görmüş, konutların camları kırılmış. Çatışmalarda eylemci bir gencin yaşamını yitirdiği bilgisi var elimizde. İki genç de yaralanmış onlar da ambulanslarla hastaneye kaldırılmış. Kamu güvenliğini sağlama adına Sur bölgesinde oturan sivil halkın ileri boyutlarda zarar göreceği operasyonların bu devlet tarafından planlanmaması gerekir. Hem maddi zarar çok fazla, hem de çocukların bu çatışmalardan etkilenme durumu çok fazla. Esas önemli bu travma, esas kaygımız bu. Bu kentteki gençliğin böylesi bir psikolojik travmayla yaşaması ve büyümesidir. Zaten 90'lı yıllarda bu travma oluşturuldu ve 90'lı yılların gençliği şimdi PKK saflarında, gerilla saflarında bulunuyor. Şimdi bu şekilde devam ederse bu dönemin gençliği de eğer bu sorun çözülmezse yeni çıkışlara neden olacak bir süreç başlatılmış. İşin gerçeği bu. Biz bunu söylemezsek yanlış yapmış oluruz. O nedenle AKP hükümetinin bu tür operasyonlar vazgeçmesi lazım. Sivil halk maddi ve manevi anlamda çok büyük zarar görüyor. Eğer yapması gereken bir operasyon varsa kendilerine göre suç işlemiş kişilere yönelik, devlettir yapmak isterse yapabilir. Ama bu kadar sivil halkın zarar gördüğü bir operasyonu kabul etmiyoruz."


İşte Silvan'da son manzara


Diyarbakır'da TOMA'ya bomba atıldı!


Valilik: "1 terörist öldürüldü, 4 belediye görevlisi gözaltında"


Diyarbakır Valiliği'nden Sur'daki operasyona ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:


"21.08.2015 günü akşam saatlerinde ilimiz Sur İlçesi ara sokaklarında ellerinde uzun namlulu silah ve roketatarlar bulunan grupların güvenlik güçlerine yönelik pusu hazırlığında olduğu bilgisi alınması üzerine il genelinde operasyon başlatıldı. 22.08.2015 günü saat 05.00 sıralarında Sur İlçesi Fatihpaşa Mahallesi civarında çalışma yapan zırhlı polis ekiplerine yönelik bölücü terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silahlı ve roketatarlı saldırı gerçekleşti. Emniyet görevlilerinin saldırıya anında karşılık vermesi sonucunda üzerinden Suriye Arap Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı mühürlü geçici kimlik çıkan bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Ayrıca belediyelere ait kepçe, çekici, kamyon vb. iş makinelerini kullanmak suretiyle sokak aralarında hendekler kazarak Emniyet güçlerimizin görev yapmasını ve halkın evlerine girmesini engelleyen, bölge esnafı ile vatandaşlarımızın huzurunu kaçıran kişilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar neticesinde ise belediyede görevli 4 kişi Cumhuriyet Savcısı talimatıyla gözaltına alındı."


Valiliğin açıklamasında öldürülen Suriye pasaportlu kişinin üstünde yapılan aramada, 1 Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 6 Kalaşnikof şarjörü, 201 Kalaşnikof marka silaha ait kovan, 2 el bombası, 1 roketatar, 3 roketatar mühimmatı, 3 roketatar motoru ve muhafazası, 8 el yapımı bomba, 26 MKE 9 mm fişek, 1 bıçak, 1 teçhizat kemeri, 1 puşi, 1 çift inşaat eldiveni, 1 spor şapka, 1 Arapça ibareli erkek fotoğraflı kağıt, 10 adet 100 TL'lik banknot, 2 spor sırt çantası, 1 spor seyahat çantası ele geçirildiği belirtildi.


Valilik açıklamasında operasyonun ardından çevrede yapılan aramalarda ise, "1 roketatar, 2 sevk motoru irtibatlı roketatar mühimmatı, 12 el yapımı bomba, el yapımı bombaya ait metal parçalar, 14 Kaleşnikof marka silaha ait kovan, 16 adet 9mm kovan, 1 tüp bomba süsü verilmiş kablo irtibatlı paket, 9 sigara izmariti (mevzi olarak kullanılan barikattan), 1 adet kazma ve kürek" ele geçirildiği söylendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS