Diyarbakır'da özyönetim açıklaması yapan belediye başkanları adliyede

Diyarbakır'da özyönetim açıklaması yapan belediye başkanları adliyede

Diyarbakır'da özyönetim açıklaması yaptıktan sonra gözaltına alınan aralarında Sur ile Silvan İlçesi Eş Belediye Başkanları'nın da bulunduğu 7 kişi, polisteki soruşturmanın ardından adliyeye sevk edildi.

Diyarbakır'da özyönetim açıklaması yaptıkları gerekçesiyle DBP'li merkez Sur İlçesi Belediyesi Eş Başkanları Seyid Narin, Fatma Şık Barut, Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçı, DBP Sur İlçe Eş Başkanı Ali Rıza Çiçek ile Güneş Ölmez, Abdulnesim Baran ve Hasan Irmak, geçen Çarşamba günü gözaltına alındı.


DBP'li başkanlar gözaltına alındı


DBP Hakkari'de de 'öz yönetim' kararı aldı!


Polisteki soruşturmaları tamamlanan 7 kişi bugün Diyarbakır adliyesine sevk edildi. Şüphelilerin savcılıkta ifadeleri devam ederken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ve Baro Başkanı Tahir Elçi de ifade işlemlerini takip etmek için adliyeye geldi.


DBP'den Doğubeyazıt'ta 'özerklik' açıklaması


Hakkari'de evlere 'özerklik' baskını


Adliye çıkışı açıklama yapan Baro Başkanı Tahir Elçi, 3'ü belediye eş başkanı olmak üzere 7 kişinin ifade alma işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Önemli bir kamusal görev yapan belediye başkanlarının bir iki basın açıklaması nedeniyle gözaltına alındığını belirten Elçi, "Bir iki saat içerisinde tamamlanabilecek bazı soruşturma işlemleri nedeniyle 4 gün boyunca özgürlüklerinden yoksul bırakılması ve süre boyunca kamusal hizmetlerin aksaması, hele hele bu kadar sorun ve sıkıntının yaşandığı Diyarbakır'da, Silvan'da belediye başkanlarının böyle bir uygulamaya mahruz kalması hukuka ve yasalara aykırıdır. Aslında halkın yönetimine ve iradesine karşı bir saygısızlıktır. Belediye başkanları yapılan bir basın açıklama katılmışlar, refaket etmişler. İfade işlemleri yapılıyor. Umarım bugün bu yanlıştan dönülür. Beldiye başkanları serbest kalır. Görevlerinin başına dönerler" dedi.


Şüphelilerin savcılıktaki işlemleri sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS