Diyarbakır'daki oturma eylemi sürüyor

Diyarbakır'daki oturma eylemi sürüyor
DHA

Çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin, seslerini duyurmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde başlattığı oturma eylemi sürüyor.

Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla 19 Mayıs'ta iki ailenin başlattığı oturma eylemine katılan ailelerin sayısı 10'a yükseldi.

Ellerinde çocuklarına ait fotoğraflar ve pankartlarla belediye önünde bekleyişlerini sürdüren aileler, çocuklarının terör örgütüne götürülüşüne tepki gösteriyor.

Çocuklarına kavuşacakları günü özlemle bekleyen aileler, dua edip gözyaşı döküyor.

Annelerden kimi hiç uyumadan çocuğunu izlemeyi kimi hiç bırakmadan sarılmayı düşlüyor, bazı anneler ise mevlit ve kurban adıyor.

"Analar ağlamasın" diye başlatılan çözüm sürecinde, evlatlarından ayrı kalan gözü yaşlı anneler, çocuklarına kavuşmak için yetkililere sesleniyor.

Oğlu Fırat Aydın Eren'den 33 gündür haber alamadığını belirten anne Mahfuze Eren, AA muhabirine, 23 Nisan'da piknik amacıyla Lice'ye giden oğlunun kadın örgüt mensuplarınca yapılan propaganda sonucu kandırıldığını belirtti.

Kızı Halime Gündüz'e kavuşmak için oturma eylemini sürdüren Safiye Gündüz, kızına kavuşana kadar oturma eylemini sürdüreceğini söyledi.

"Bu anne-çocuk davasıdır. Herkes bilsin. Herkes el atsın" diyen Gündüz, kızını onların eline bırakmayacağını belirtti.

Fatma Türk, Kürtçe yaptığı konuşmada, oğlu Ahmet Barış'ın kandırılarak dağa götürüldüğünü söyledi.

Eylemi televizyondan gördükten sonra belediye önüne gelerek bugün eyleme katıldığını ifade eden Türk, oğlunun 15 yaşında olduğunu söyledi.

Saliha Tokay ise oğlu Mehmet Tokay'ın 3 yıl önce 14 yaşında kandırılarak dağa götürüldüğünü ifade ederek, oğlunun 17 yaşında olduğunu söyledi.

Tokay, ağlamaktan psikolojilerinin bozulduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Halkın çocuklarını kandırıp götürüyorlar. Sesimizi yükseltmez, başkaldırmazsak kalan çocuklarımızı da götürecekler. Asla kabul etmiyoruz. Çocuklarımızı getirsinler. Yeter ciğerimizin yandığı. Ciğeri yanan anneleri buraya çağırıyorum. Bize destek olsunlar."

Ali Karaşin'in annesi Yüksel Karaşin ise oğlunun 40 gün önce dağa götürüldüğünü anlatarak, "Oğlumun başını ben yıkardım" dedi.

Dicle Üniversitesinde okuduğu sırada dağa giden oğlu için eyleme katıldığını ifade eden Meral Çapa, şunları dile getirdi: "Oğluma kavuştuğum gün doğduğum gün olacak. Ama bu özlem sürerse artık dayanamayacağım. Ya aklımı ya hayatımı kaybedeceğim. Biz anneyiz. Anneleri niye ağlatıyorlar?. Barış olsun tüm çocukları evlerine göndersinler"

Oğlundan 3 aydır haber alamadığını anlatan anne Kevi Kan, komşusundan eylem yapıldığı bilgisini aldıktan sonra 2 gündür eyleme katıldığını söyledi.

Zeynep Baytok, oğlu Osman'dan 18 Nisan'dan bu yana haber alamadığını anlatarak, çocuğuna kavuşmak istediğini söyledi. Baytok, Allah için çocuklarının gönderilmesini isteyerek, oğluna kavuştuğu gün kurban keseceğini dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS