Doğalgaz hattı için kesilecek zeytin ağaçlarına ağladı

Doğalgaz hattı için kesilecek zeytin ağaçlarına ağladı

Bursa'nın İznik İlçesi'ne doğalgaz hattı çekilmesi çalışmalarında, 13 kilometre boyunca bine yakın zeytin ağacı kesilecek. Boyalıca köyünde oturan 65 yaşındaki Sevim Alptekin, kamulaştırma ve hat döşenmesiyle bahçesindeki 70'e yakın zeytin ağacının kesileceğini belirterek, "Onlar benim çocuklarım kesmeyin" dedi.

Bursagaz'ın dağıtım lisans sınırlarına alınan İznik'e doğalgaz çekilmesiyle ilgili çalışmalara geçen yıl ağustos ayında başlandı. Şehiriçi altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Orhangazi'nin Üreğil mevkiinden İznik ilçesi Çakırca mevkiindeki yüksek basınç şehir besleme istasyonuna kadar olan kısımda, yaklaşık 34 kilometrelik yüksek basınç doğalgaz boru hattı inşaatı proje çalışmaları başlandı. Söz konusu inşaat ile ilgili olarak 4 Nisan'da Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu imzasıyla Botaş adına alınan kamulaştırma kararı ile çalışmalar yürütülüyor.

7 kilometrelik hat zeytinlik

Bursagaz'dan alınan bilgiye göre söz konusu boru hattı güzergahının yaklaşık 21 kilometresi Orman ve Su işleri Bakanlığı sınırlarında kalırken geri kalan 13 kilometrelik kısım ise şahıs mülkiyetlerini kapsıyor.  Bu güzergahtaki mülkiyet tespit ve kamulaştırma çalışmaları Botaş tarafından yürütülüyor. İznik'in doğalgaza kavuşması amacıyla yürütülen çalışmalar en çok hat nedeniyle zeytinlikleri kesilecek çiftçileri üzdü.   13 kilometrelik hattın 7 kilometresinin zeytinliklerden oluştuğu ve hat döşenmesi sırasında binden fazla ağacın kesileceği belirtildi.  

"Çocuklarım kesilmesin"

Boyalıca köyünde oturan Sevim Alptekin, boru hattı nedeniyle yaşları 40 ila 50 arasında değişen 70'e yakın zeytin ağacının kesileceğini duyunca çalışmalara tepki gösterdi.  "Göz nurum, çocuklarım" dediği ağaçların kesilmemesini isteyen Sevim Alptekin,  "Doğalgaza karşı değilim ama çocuklarımın kesilmesini istemiyorum. Hat, zeytin ağaçlarına zarar vermeyecek başka bir hattan geçirilsin. Üzerinde bu kadar ürün varken bu ağaçlara nasıl kıyılır, hangi vicdan buna müsaade eder ki ?" dedi.  Zeytin fidanlarını kendi elleriyle diktiğini ve yetiştirdiğini de kaydeden Alptekin, "Ben 65 yaşındayım. Yardım istiyorum, destek istiyorum zeytinlerimizi kestirmesinler, çevre dernekleri nerede" diye konuştu. Sevim Alptekin, kesilmek üzere kırmızı boya ile işaretlenmiş zeytin ağaçlarına sarılarak, zeytin dolu dallara sarıldı ve gözyaşı döktü. Alptekin, çevre derneklerinin yanı sıra valiliğin de ağaçların kesilmemesi için destek olmasını istedi."Tarihi Bağdat Köprüsü de yok olacak"

Sevim Alptekin'in eşi Ali Alptekin de Boyalıca Ovası'ndan geçecek boru hattının binin üzerinde zeytin ağacını yok edeceğini söyledi. Alptekin, "Orhangazi üzerinden gelecek olan hattın Osmanlı döneminde baharat ticaretinin yapıldığı tarihi Bağdat Köprüsü'nü de yok edeceğini öne sürerek, Anıtlar Kurulu'nun konuyla ilgilenmesini istedi.

Başkan Sargın: "Elimden geleni yapacağım"

Zeytin üreticisinin ağaçların kesilmesiyle ilgili tepkilerini değerlendiren İznik Belediye Başkanı Ak Parti'li Osman Sargın da, doğalgaz ana hattının 34 kilometrelik ihalesinin yapıldığını, 17 kilometrelik kısmının ise bittiğini söyledi. Hattın kalan kısmının çalışmalarının Boyalıca sırtlarında devam edeceğini açıklayan Sargın, "Boyalıcalı zeytin üreticisinin arazisinden 7 kilometrelik bir hat geçecek. Önümüzdeki hafta Bursagaz'ın genel müdürü İznik'e gelecek, birlikte üreticinin sorunlarını dinleyeceğiz, zararın en aza indirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunacağız. Amacımız kamu yararı gözeterek doğalgazı en hızlı şekilde İznik'e kazandırmak. Vatandaşlarımız bu kış doğalgaz ile ısınsın istiyoruz. Fakat şunun da altını çizelim, onaylanan proje üzerinde değişiklik yapmak mümkün görünmüyor" dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS