Edirne Valisi sergiyi iptal etti

Edirne Valisi sergiyi iptal etti

Edirne Valisi sergiyi iptal etti

İkizevler Sanat Evi sanatkârlarından Halil Teksöz ve ekibinin 15 Nisan'da İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda yapacakları sergi, Edirne Valiliği tarafından iptal edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Edirne gazetesinin haberine göre, İkizevler Sanat Evi sanatkârlarından Halil Teksöz ve ekibinin 15 Nisan'da İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda yapacağı Edirnekari sandıklarının sergisi valilik tarafından iptal edildi. Teksöz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, " Teklifi ben vermedim, herhangi bir maddiyat talep etmedim ve almadım. 8 ay boyunca 9 kişilik ekiple gece gündüz çalıştık ve sergimizin iptal olduğunu 2 gün önce öğrendik. Ancak neden iptal olduğunu hâlâ bilmiyoruz" diyerek verilen karara tepki gösterdi.

Edirne Valisi Dursun Şahin, İstanbul'da 9 yıl görev yaptığını belirterek, "Herkes Dolmabahçe Sarayı'na koşuyor, sarayın yanında idari binaların arasında birinci katında yer alması planlanan sergi alanını gezen dolaşan olmuyor. O vesile ile masrafı, getirdiği kârı kurtarmıyor" diye konuştu.

Sanatçıdan açıklama

Bu haberden sonra basın açıklaması yapan Halil Teksöz, şunları söyledi: "Edirne Valiliği ve Kültür Müdürlüğü tarafından 8 ay önce Dolmabahçe Sarayı'nda sergi yapmam teklif edilmiştir. Milli Saraylardan tarih alınmış ve 15 Nisan 2015 saat 2'de açılış yapılması istenmiştir.

Edirne'nin kendine özgü bir sanatı olan bu sanatı tanıtmak için 9 kişilik ekip ile çalışmaya başladık. 18.03.2015 tarihinde Edirne Kültür Müdürlüğü'ne yaptığım ziyaret neticesinde öğrendim ve bana söylenen 2 gün önce Vali tarafından İstanbul'daki serginin yapılmayacağı belirtilmiş. Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu'ndan gerekçeyi sordum, 'Bilmiyoruz Vali bey sadece yapılmayacağını söyledi' dedi."

 ''Seni istemiyoruz Bülent Arınç''

Erdoğan'dan Demirtaş'a "tek adam" yanıtı