"Efe Boz" davasında karar çıkmadı

"Efe Boz" davasında karar çıkmadı

"Efe Boz" davasında karar çıkmadı

İstanbul Maltepe'de anaokulu öğrencisi Efe Boz'un ölümüne ilişkin, okul idarecileri ile müteahhit firma yetkililerinin yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Ancak duruşmada karar çıkmadı. Efe'nin annesi, "Bugün buraya karar çıkacak umuduyla geldim. Ama maalesef yine karar çıkmadı, çok üzgünüm" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılan sanık taşeron firmanın müdürü Yalçın Kaya katıldı. Diğer sanıkların gelmediği duruşmada, Efe Boz'un annesi Nurdan ve babası Kemal Boz ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, Nurdan Boz'un avukatı Hasan Girit, ortada ölümle sonuçlanan bir olay olduğunu ve Boz ailesinin evlatlarını kaybettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Amaç burada bina yapmak değil, olası bir felakete karşı güçlendirme yapmak. Okulda resmi uygulanan proje dışında okul müdürünün istemi doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce bir mimar tarafından inceleme yaptırılarak bir rapor düzenlenmiştir. Bu rapor sonrasında da Kaymakamlık ve Valiliğin onayıyla ana sınıfı tuvaletinin yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Ancak buna ilişkin onaylı proje ya da harcama belgesi yoktur. Tamamen kaçak inşaat olarak yaptırılmış ve bu üzücü olaya neden olunmuştur. Burada basit bir kusur yok."

"Bilirkişi raporu çelişkili"

Tutuksuz sanık inşaat ihalesini alan şirketin yetkilisi Aslan Yavuz Haberdar'ın avukatı Halit Tahir Yurtsever de bilirkişi raporunun tutarsız olduğunu savunarak, "Müvekkilim bilirkişi raporunun değerlendirme bölümünde tali kusurlu gösterilirken, sonuç bölümünde asli kusurlu gösterilmiş ve çelişki yaratılmıştır. Raporu teknik üniversiteden bir heyetin hazırlaması daha sağlıklı olur. Ayrıca lavaboları takan Mustafa Ertürk adlı şahıs gelerek hangi lavaboları ona kim taktırdı, parayı ona kim ödedi göstermesi lazım. Bu suçluyu ortaya çıkaracak" diye konuştu.

Yalçın Kaya'nın avukatı Celal Budakoğlu ise olayda müvekkilinin sorumluluğunun bulunmadığını savunarak, beraatini talep etti. Sanık Halim İşyar'ın avukatı Aysel Sirkeci, olayın yeniden teknik bilirkişilerce incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Mahkeme hakimi İbrahim Fikri Talman, duruşmaya katılan Cumhuriyet Savcısı Kamil Uzman'a görüşünü sordu. Uzman, duruşmaya ilk kez katıldığı için dosyayı inceleme fırsatının olmadığını bildirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hakim Talman, yasa değişikliği gerçekleşmediği için, cumhuriyet savcılarının yeniden duruşmaya katılmalarının söz konusu olduğunu belirterek, dosyanın incelenmesi maksadıyla savcıya gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

"Bugün karar çıkacak umuduyla geldim"

Efe Boz'un annesi Nurdan Boz, duruşma sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, davanın 3,5 yıldır sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün buraya karar çıkacak umuduyla geldim. Ama maalesef yine karar çıkmadı, çok üzgünüm. Bugün buradan sonuç bekleyen başka anneler de vardı. O anneler de bugün buradan çıkacak, emsal teşkil edecek kararı umut ve sabırla bekliyorlardı. Neticede Efe hayatta değil, 3,5 yıldır süren dava süreci hala neticelenmedi. Efe hayatını kaybettiğinde anaokulundaydı, şu an arkadaşları
ilkokulu bitirmek üzereler. Maalesef bizim mahkememiz hala bitmedi."

İddianameden

Kartal Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 6 yaşındaki Efe Boz'un 12 Mayıs 2010 tarihinde okulun tuvaletindeki lavabonun boğazını kesmesi sonucu öldüğü anlatılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İddianamede, okulun deprem güçlendirme inşaatını üstlenen firmanın 4 yetkilisi ile o dönemde Dumlupınar İlköğretim Okulu Müdürü olan Mustafa Katırcılar ve müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmeninin, "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.