"Efe Boz" davasında okul idarecilerine ceza istemi

"Efe Boz" davasında okul idarecilerine ceza istemi

"Efe Boz" davasında okul idarecilerine ceza istemi

İstanbul Maltepe Dumlupınar İlköğretim Okulu tuvaletinde 3.5 yıl önce lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz'la ilgili davada savcı mütaalasını açıkladı; okul müdürü, sınıf öğretmeni ve taşeron firma müdürünün "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan cezalandırılmasını istedi. Diğer 5 sanık hakkında ise beraat talep etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Maltepe Dumlupınar İlköğretim Okulu tuvaletinde 4 yıl önce lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden 6 yaşındaki Efe Boz'un ölümüne ilişkin tutuksuz 8 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen 14. Duruşmaya tutuksuz sanıklar katılmazken sanıkları avukatları temsil etti. Duruşmada Efe Boz'un annesi Nurdan Boz, baba Kemal Boz ve avukatları da hazır bulundu.
 
"Sanıkların kusur durumunu hakim değerlendirir"

Duruşmada söz alan sanık avukatları sanıkların kusur durumunu değerlendiren bilirkişi raporunun yeniden aldırılmasını talep etti. Mahkeme hakimi İbrahim Fikri Talman, sanıkların kusur durum değerlendirmesinin hukuki ve mahkeme hakimine ait bir durum olduğunu belirterek, yeniden bilirkişi raporu alınmasının dosyaya yarar sağlamayacağını belirtti ve talebin reddine karar verdi.

Anne Boz gözyaşlarına boğuldu

Duruşma Savcısı Halit Koçak esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaasında 6 yaşında hayatını kaybeden Efe Boz'un ölümünün nasıl gerçekleştiğine ilişkin süreci de anlatan savcı, “Okul görevlileri ve öğretmenlerin koridorda kanlar içinde boğazından yaralanmış vaziyette ve lavabonun kırılmış olduğunu gördükleri Efe'nin kaldırıldığı hastanede vefat ettiği anlaşılmıştırö dedi. Bu sırada salondaki bazı izleyicilerin ve küçük Efe'nin annesi Nurdan Boz'un ağladığı görüldü.
 
"Lavabo uygun sağlamlıkta yapılmadı"

Mütalaasında kazaya neden olan lavabonun çocuklara uygun sağlamlıkta yapılmadığını kaydeden savcı, lavabonun düşme tehlikesi göz önüne alınarak demir destekli yapılmadığı, sadece 2 vida ile monte edilmiş olduğunu belirtti. Lavaboların yapıldığı yerdeki inşaat ve lavabo montaj işlerini sanıklardan taşeron firma müdürü Yalçın Kaya'nın işçilerinin yaptığını ifade eden savcı, Kaya'nın denetim görevini yapmaması nedeni ile kusurlu bulunduğunu kaydetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Taksirle ölüme neden olma" suçu

Anasınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp'in 6 yaşındaki öğrencisini tuvalete göndermesi sırasında yardımcı görevliyi çağırarak görevlendirmediği ve 20 dakika boyunca Efe'nin lavaboda bulunduğunu söyleyen savcı Koçak, “Öğretmen Gökalp gözetim görevini ihmal ettiği için kusurludur. Okul müdürü Mustafa Katırcılar ise izinsiz ve ruhsatsız olarak ana sınıfı ve tuvaletleri proje dışı yaptırdığı, lavaboların sağlamlığını kontrol etmediği, müdür sıfatı ile denetim ve gözetim görevini ihlal etmesi nedeniyle olayda kusurludur" dedi.

Savcı Halit Koçak, 3 sanığın “Taksirle ölüme neden olmaö suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılmalarını talep etti.
 
5 sanık hakkında "kusur yok" denildi

Diğer 5 sanığın ise olayda kusurlarının olmadığını belirten savcı sanıkların beraatına karar verilmesini istedi.  Savcı Koçak, davanın sanığı olmayan fakat bilirkişi raporunda kusurlu olduğu belirtilen sınıf ablası Sema Aktaş hakkında ise dava karara bağlandığında mahkemenin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmasını talep etti. Duruşma sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını sunması için süre verilerek ertelendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İddianameden

Kartal Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 6 yaşındaki Efe Boz'un, 12 Mayıs 2010 tarihinde okulun tuvaletindeki lavabonun boğazını kesmesi sonucu öldüğü belirtiliyor. İddianamede, Okul Müdürü Mustafa Katırcılar, yardımcıları Pınar Tan Aslan ve Fatma Metin ile ana sınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp'in görevi ihmalden 2 yıla kadar, inşaat firması sahibi Aslan Yavuz Haberdar, kontrolör Halim Cüneyt İşyar, taşeron firmanın müdürü Yalçın Kaya ve mühendis Murat Kılıç'ın ise taksirle ölüme neden olmaktan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisleri isteniyor.

Efe Boz'un ölümüne ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda ise, taşeron firmanın müdürü, ihaleyi alan firma yetkilisi, kalite kontrol görevlisi, okul müdürü ve anasınıfı öğretmeni asli kusurlu bulunurken, taşeron firmada mühendislik yapan Murat Kılıç ve okulun Müdür Yardımcısı Pınar Tan Aslan ile Fatma Metin'in de görev ve sorumlulukları belirlenemediği için kusurlu görülmediği belirtilmişti.