Elde düdük Yüksek Hızlı Treni bekliyor, gelince uyarıyor

Elde düdük Yüksek Hızlı Treni bekliyor, gelince uyarıyor

İstanbul-Ankara arasında 20 Temmuz'da seferlerine başlayan Yüksek Hızı Tren (YHT), hat inşaatı tamamlanamadığı için Pamukova'da 150 yıllık eski demiryolunu kullanıyor. Bu nedenle hızlı trenin durmadan devam etmesi için Alifuatpaşa Mahallesi'nde bulunan hemzemin geçitteki bariyerler de kaldırıldı. Bir kazayı önlemek için de tren geçeceği zaman düdük çalarak çevredekileri uyaran bir kişi görevlendirildi.

İstanbul-Ankara arasında 20 Temmuz'da seferlerine başlayan Yüksek Hızı Tren (YHT) hattının Pamukova ilçesinin Teşvikiye Mahallesi ile Arifiye arasındaki bölümümün tamamlanmaması nedeniyle, hızlı tren 150 yıllık eski demiryolu hattında geçmek zorunda kalıyor. Hattın Geyve İlçesi Alifuatpaşa Mahallesi Mevkii'nde de hemzemin geçitteki bariyerler kaldırılınca burada görevlendirilen bir kişi YHT geçeceği zaman düdük çalarak bölgede bulunanları uyarıyor.


İstanbul-Ankara arasında seferlere başlayan YHT'de 533 kilometrelik hattın Sakarya il sınırları içerisinde kalan Pamukova Mekece- Adapazarı arasında yeni demiryolu hattındaki tünel inşaatları çeşitli nedenlerden dolayı belirlenen sürede tamamlanamadı. TCDD, seferlerin daha çok gecikmemesi için hattın bu bölümü 150 yıllık eski tren yolunu yeniden düzenleyerek ulaşıma açtı. 20 Temmuz'da seferlere başlayan YHT Pamukova Teşvikiye Mahallesi'nde 150 yıllık hatta girerek yoluna devam ediyor.


Toplu taşıma kullananlar daha zayıf


Hattın tamamlanmaması nedeniyle yapılan bu düzenleme kapsamında, 8 bin kişinin oturduğu Geyve ilçesi Alifuatpaşa Mahallesi'ni böldü. Daha önce mahalleyi birbirine bağlayan 150 yıllık güvenli hemzemin geçit de kapatıldı.


Eski güvenli geçidin kapatılması ve beldenin ikiye bölünmesi, belde sakinlerinin de tepkisine sebep oldu. Mahalleyi birbirine bağlayan eski tren yolu hemzemin geçitinin YHT seferleri nedeni ile kapatılarak otomatik olarak kapanan bariyerlerin kaldırılması ve demir yolunun etrafına YHT için tel örgü çevrilmesi Alifuatpaşalılar'ı zor durumda bıraktı.


Alifuatpaşa Mahallesi'ni bölen eski hemzemin geçitin kapatılması başka yaya yolu olmaması nedeni ile YHT hattına çekilen tel örgülerin bir kısmı kaldırılarak yaya trafiğine açıldı. Yayaların kullandığı geçitte ne bariyer nede sinyalizasyon sistemi bulunmaması yaya güvenliği için YHT geçeceği esnada düdük çalarak uyaran güvenlik görevlisine kaldı. Hemzemin geçitteki güvenlik görevlisi sefer sırasında eski hatta geçince hızını azaltan YHT yaklaştığı zaman bariyerler olmaması nedeniyle hemzemin geçidi kullananları düdükle uyarıyor.


YHT'nin geçmesine dakikalar kala yayaların geçitten geçmemsi için düdük çalıp uyaran görevli, tren raylarda göründüğünde düdüğü daha keskin çalarak YHT hattından karşıdan karşıya geçecek olan yayaları uyarıp beklemelerini sağlıyor.


Hakim uyuşturucu satıcılarına nasihat verip tahliye etti


Burada oturan Ali Küçük, güvenli geçidin kapatılmasının meydana getirdiği tehlikenin yanı sıra Alifuatpaşa ekonomisine de zarar verdiğini söyledi. Buraya araç ve yayaların kullanacağı altgeçit yapılmasını gerektiğini ifade eden Küçük, 20 Temmuz'dan bu yana sıkıntı çektiklerini, çok tehlikeli olan bu geçitte insanların hayatlarının bir düdüğe bağlı olduğunu vurguladı. Ali Fuat Paşa Mahallesi sakinleri bu durumdan şikayetçi olurken "Ali Fuat Paşa, bu uygulama ile ikiye bölündü. Alışverişimizi yapmak için bu geçitten geçmek zorundayız. Siyasiler bize verdikleri sözü tutmadı. Her gün tehlike ile karşı karşıyayız" dedi.


Hayrünnisa Gül: 'Asıl intifadayı ben başlatacağım!'


Abdulkadir Selvi'den 'el sıkmama' yorumu


Bonzai kullanan gencin ibretlik görüntüsü!


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS