Emniyet'te operasyon: 33 kişi bugün sorgulanıyor

Emniyet'te operasyon: 33 kişi bugün sorgulanıyor
İHA

Emniyetteki operasyon kapsamında yürütülen "casusluk" soruşturmasında, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen şüpheli polislerden 16'sının sorgusu tamamlanırken, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 33 kişinin sorgusu bugün yapılıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılıkça ifadelerine başvurulmasının ardından tutuklama talebiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen 49 kişiden 16'sının sorgusu tamamlandı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın 6. katında bulunan mahkemede hakim İslam Çiçek, dün akşam başlayan sorgulama işlemini, şüpheli Serkan Durmaz'ın da sorgulanmasıyla birlikte sona erdirdi.

Hakim Çiçek, diğer 33 kişinin sorgu işlemini sabaha erteledi.

Aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de bulunduğu 49 kişinin sorgusuna 10.00 itibari ile başlandı.

"4-5 gün süresince ifade verebilir"

Atayün, savcının tutuklanmasını istediği 49 kişiden 17'incisi olarak hakim karşısına çıktı. 32 şüpheli ifade verme sırası bekliyor.

Yurt Atayün'ün avukatı, müvekkilinin ifadesinin 4 ya da 5 gün sürebileceğini iddia etti.

"Bayram görüşmesi talebi"

Bu arada, polis avukatları gözaltındaki müvekkillerinin aileleriyle  bayram görüşmesi yaptırılması talebi "Bayram başlamadı" gerekçesi ile dün gece reddedilirken avukatların söz konusu talebi bugün de yineleyecekleri öğrenildi.

Öte yandan, soruşturma nedeniyle adliyede bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nı telefonla arayarak, yanındaki diğer bağımsız milletvekilleri İdris Naim Şahin, Hami Yıldırım ve İlhan İşbilen'le, şüphelilerin tutulduğu adliye nezarethanesinin fiziki koşullarını inceleme talebinde bulunduğu ve bu talebinin savcılıkça kabul edilmediği kaydedildi.

Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Tanal, şöyle konuştu:

"Hukuk kişilere göre değişmez, herkesi bağlar. Başbakan, 'Adil yargılamayı ihlal ediyor' diyor. Adil yargılamayı ihlal eden kendisi. Ceza infaz yasamıza göre, bayram günlerinde aile yakınlarının tutuklu veya hükümlüyü ziyaret hakkı var. Şu anda hukuksuz olarak gözaltında bulunan kişiler, bugün itibariyle görüşmek için Başsavcılığa dilekçe vermişler, reddedilmiş. Bu, yasalara aykırıdır. Fiili durumu, savcılık ve mahkemenin yarattığı ortadadır. Eğer mevcut yasal düzenleme uyarınca ifadeleri alınmış olsaydı ya tutuklanacaklardı ya da serbest bırakılacaklardı. Böylece bayramlaşma hakkından yararlanmış olacaklardı."

İdris Naim Şahin'e tepki

Öte yandan, adliyeye girerek şüpheli avukatlarıyla görüşen eski İçişleri Bakanı ve bağımsız Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin'e adliye çıkışında bir kişi tepki gösterdi.

"Sonsuza dek Erdoğan'ın arkasındayız" yazılı döviz taşıyan bu kişi, "İdris Naim sen kimsin, kendini ne sanıyorsun?" dedi.

Çevredekilerin müdahale ettiği söz konusu kişi, polisler tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.

İdris Naim Şahin de "Mahkeme ve yargılama devam ediyor. Memleketlerini seviyorlar" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS