En gizemli cinayeti "polisomnografi" çözecek

En gizemli cinayeti "polisomnografi" çözecek

"Karımı öldürmüş olabilirim ama uyuduğum sırada. Çünkü ben REM hastasıyım" diye savunma yapan kocayla ilgili karar bir türlü verilemiyor. Kocanın iddiasının doğru olup olmadığını aylardır araştıran mahkeme REM hastalığının varlığını belirleyecek "Polisomnografi Testi" nin nerede yapıldığını sordu. Mahkeme, gelecek yanıta göre Türkiye'nin "en gizemli" cinayetlerinden birinde "en ilginç" kararlarından birini verebilir.

Sadece 46 günlük genç eşini birlikte yattığı yatakta boynunu kırarak öldürülmekle suçlanan, ancak kendini "Öldürmüş olabilirim ama rüyada. Ben REM hastasıyım" diye savunan kocanın yargılandığı davada düğümü bir test çözecek. Bu amaçla Marmara Üniversitesi hastanesine başvuran mahkeme söz konusu tetkikin hastanelerinden yapılmadığını bildirince bu kez sağlık müdürlüğü'nün kapısını çaldı. Şimdi bu testi yapacak tıp kurumu aranıyor.


Davanın görülmesine devam edildi


Pendik'teki evinde 46 günlük eşi Öznur Delibaş'ı rüya gördüğü sırada öldürdüğünü iddia eden Cemal Delibaş hakkında "Kasten öldürmek" ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine devam edildi.


Tutuklu sanık ve avukatı  katıldı


Anadolu Adalet Sarayı 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sadece tutuklu sanık Cemal Delibaş'ın avukatı Suna Çalışkan katıldı. Davanın geçtiğimiz celselerinde Adli Tıp Kurumu'ndan Delibaş'ın, olay tarihinde cezai ehliyetinin tam olduğu, suçu işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak edebildiği yönünde rapor gelmişti. Bu rapor üzerine mahkeme Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde REM uykusu davranış bozukluğu konusunda uzman nöroloji doktorundan, sanıkta 'REM uykusu davranış bozukluğu olup olmadığı' konusunda yeniden rapor aldırılmasına karar vermişti.


"Bu tetkiki yapamıyoruz"


Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise REM uykusu davranış bozukluğunun tespiti için "Polisomnografi' tetkikinin yapılması gerektiğini ve hastanelerinde bu tetkikin yapılmadığını belirterek rapor düzenleyemeyeceklerini ifade etti. Sanık avukatı Suna Çalışkan müvekkilinde REM uykusu davranış bozukluğunun belirlenebilmesi için ayrı bir uzmanlık alanı gerektiğini ve bu alanda nereden rapor alınabileceğini konusunun Sağlık Bakanlığı'ndan sorulmasını talep etti.


İl Sağlık Müdürlüğü'ne sorulacak


Mahkeme heyeti, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne müzekkere yazarak REM uykusu davranış bozukluğunun tespiti için yapılması gereken 'polisanrografi' tetkikinin İstanbul'da yapılabildiği bir hastanenin olup olmadığının sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

"Uykuda öldürmüş olabilirim" iddiası


23 yaşındaki Öznur Delibaş ile 24 Kasım 2011 tarihinde evlenen 24 yaşındaki Cemal Delibaş, evliliklerinin 46. gününde eşini boğazını sıkıp, boynunu kırarak öldürdüğü gerekçesiyle 2012 yılı Ocak ayında tutuklandı. Delibaş ifadesinde, hiçbir şey hatırlamadığını, eşini rüyasında öldürmüş olabileceğini, uyandığında eşinin ölmüş ve elinin de boğazında olduğunu belirterek, "Eşimle herhangi bir sorunum yok. Olay gecesi bir süre sohbet ettikten sonra uyuduk. Bir elimle eşimin boğazını sıkmış ve diğer elimle de elini tutmuş halde uyandım. Elimi çekerken eşimin sertleştiğini fark ettim. Bir süre sonra öldüğünü anladım. Rüya gördüğüm sırada öldürmüş olabilirim" iddiasında bulundu.

REM uykusu davranış bozukluğu


REM Uykusu Davranış Bozukluğu kişinin kendisine ya da uyuduğu sırada yanında bulunan kişiye zarar vermesine neden olabilen bir uyku hastalığı olarak tanımlanıyor ve kısaca 'rüyayı yaşama hastalığı' olarak da adlandırılıyor. Kişinin bu hareketleri yaparken uyandığında gördüğü rüyayı hatırlayabildiği belirtiliyor.


Polisomnografi tetkiki


Horlama, uyku apne, uykuda periyodik bacak hareketleri gibi uyku bozukluklarının tanısında kullanılan ve gece uykusu boyunca hastanın beyin dalgalarının, göz hareketlerinin, solunum faaliyetlerinin, kanındaki oksijen yüzdesinin ve kas aktivitesinin ölçülmesi ile yapılan incelemenin adıdır.


'Değişmeden görelim' diyenler Havana'ya gidiyor


İzmir'de Birleşik Haziran Hareketi yöneticisi Onur Kılıç tutuklandı 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS