Enerji Bakanı Yıldız'dan o sözlere çok sert eleştiri

Enerji Bakanı Yıldız'dan o sözlere çok sert eleştiri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazeteci Yılmaz Özdil'in Halk TV canlı yayınında söylediği iddia edilen sözleri çok sert eleştirdi. Yıldız, "Böyle insafsızlık, kutsalsızlığa tahammül edemeyiz. 'Müstehaktır' kelimesinin bedeli ödenmek zorundadır. Bunu kendi adıma değil, hükümetim adına da değil, işçi aileleri adına söylüyorum" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madende son olarak 2 işçinin cesedinin bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, ölen madenci sayısını 301 olarak açıkladıktan sonra, "İlk günden bu yana bu acının siyaset üstü olduğunu söylemiştim. Gelip burada acımızı paylaşanlara teşekkür ediyorum. İktidarıyla muhalefetiyle gelip acılarımızı paylaştılar. Bu acıyla ilgili paylaşımda bulundular. Şu ana kadar sakinliğimizi, sükunetimizi koruduk. Bütün ekibimiz, bakanlıklarımızla beraber burada bulunduk. Cumhurbaşkanı, başbakanımız, bütün parti liderlerine varıncaya kadar bu acı burada paylaşıldı" dedi.

Yılmaz Özdil'e sert eleştiri

"Şahsıma yöneltilen eleştiriler dahil bütün eleştirileri sineye çektik ancak şu kısmına dayanamayacağım" diyen Bakan Yıldız, sözü gazeteci Yılmaz Özdil'in Halk TV canlı yayına yaptığı telefon bağlantısında söylediği belirtilen sözlere getirdi ve çok sert eleştirilerde bulundu. Bakan Yıldız, şunları söyledi:

"Bunlar müstehaktı'... Buradaki hayatını kaybeden işçilerimize, yalnızca AK Parti mitingine gitmiş olmaktan, Başbakanımıza parti lideri demekten dolayı müstehaktır diyor. Buna tahammül etmek söz konusu olmaz. Ben 77 milyonun yaralı olduğunu söylemiştim, o sayıdan birini çıkarın. Demek ki bu adam yaralı değilmiş. Bugün iki işçimizin de yeri tespit edildikten sonra bunu söylüyorum. Çalışma arkadaşlarına sesleniyorum. Böyle bir insanla nasıl yan yana çalışılabilir. Biz basının özgür olmasını isteyen bir yapıdayız, bu özgür olmak isteyen basına bir istismar aracı olmuştur. Bu acının içerisinde böyle bir cümle 77 milyon eksi bir tarafından kabul edilemez. Biz bütün acımız ve hüznümüzle beraber. Yeni bir kaza yeni bir sıkıntı olmasın diye uğraşan bir ekiple beraber bu işi yürütüyoruz. Ama böyle insafsızlık, kutsalsızlığa tahammül edemeyiz. Müstehaktır kelimesinin bedeli ödenmek zorundadır. Bunu kendi adıma değil, hükümetim adına da değil, işçi aileleri adına söylüyorum. "

Yılmaz Özdil'in haberlere yansıyan, söylediği iddia edilen sözleri şöyle:

"Maden kazasında ölen çocuklar, Tayyip Erdoğan'ın seçim mitinglerinde parayla taşıdığı işçiler. Ceplerine para koyup tezahürat yaptırıyorlar. Dolayısıyla Başbakan 'Bu çocukların ölmesi normal' diyor.. Normal demek gerçekten. Çalışma Bakanı'yla CHP'li Özgür Özel arasında bu konu da bir polemik geçmişti; Bakan 'Ne yani, bir maden sahibinin bir partiyi sevmesi yasak mı' demişti. Dolayısıyla burada ben Başbakan'a katılıyorum. Yani bu olan biten normaldir, hatta müstehaktır bile denebilir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS