Erdoğan, "Şah Fırat" nedeniyle Davutoğlu'nu kutladı

Erdoğan, "Şah Fırat" nedeniyle Davutoğlu'nu kutladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şah Fırat Operasyonu'nuyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ı, telefonla ayrı ayrı arayarak kutladığı öğrenildi. Erdoğan, operasyonda şehit olan Başçavuş Halit Avcı'nın da ailesini arayarak taziyesini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şah Fırat Opererasyonu" nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Karakuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ı telefonla ayrı ayrı arayarak kutladı.


Operasyonu bizzat takip etti


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yerinin değiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen operasyonun sevk ve idaresini gece boyunca bizzat takip etti.


İŞTE ŞAH FIRAT OPERASYONUNDAN İLK GÖRÜNTÜLER...


Komutanları arayıp tebrik etti


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'yı da telefonla arayarak "Şah Fırat Operasyonu" dolayısıyla tebrik etti.


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şah Fırat Operasyonu'nun başarıyla tamamlanmasının akabinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın yanı sıra, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı ile birer telefon görüşmesi yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmelerde, devlet kararı doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonun başarıyla tamamlanması dolayısıyla hükümet ve Türk Silahlı Kuvvetleri yetkililerini kutladı.


 Muhalefetten tepki: 'Şah değil, mat operasyonu'


Başbakan Davutoğlu'nu aradı kutladı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonun başarıyla tamamlanmasının akabinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ı da telefonla ayrı ayrı arayarak tebrik etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, hedeflenen işlemlerin başarıyla gerçekleştirilmesinden dolayı Şah Fırat Operasyonu'na katılan askerler başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını kutladığı da kaydedildi.


Başbakan Davutoğlu Şah Fırat'ın detaylarını açıkladı


"Sevk ve idaresini bizzat takip ettim"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yerinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı başarılı bir operasyon neticesinde değiştirildiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:


"Sevk ve idaresini bizzat takip ettiğim, Sayın Başbakanımızın ve Genelkurmay Başkanımızın harekat merkezinden bizzat yürüttüğü bu operasyon,
ecdadımızın bizlere emaneti olan Süleyman Şah Türbesi'ni, savaş şartlarının hakim olduğu Suriye'de daha güvenli bir mevkiye nakletmeyi amaçlamıştır. Gece boyu gerçekleştirilen Şah Fırat operasyonuyla Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'ndaki tüm emanetler ve orada görev yapan askerlerimiz, salimen ülkemize getirilmiş bulunmaktadır. Operasyon, devletimizin kararı ve uygulamasıyla başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Süleyman Şah'ın naaşı, askerlerimiz tarafından kontrol altına alınan ve şu anda bayrağımızın dalgalandırıldığı, Suriye sınırları içinde sınırımıza 200 metre mesafede bulunan Eşme bölgesine nakl-i kubur ile getirilecektir. Daha önce iki defa yeri değiştirilmiş olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, yine uluslararası hukuk ve anlaşmaların bir gereği olarak yeni mekanında bayrağımızı dalgalandırmaya ve ecdadımızın hatırasını yaşatmaya devam edecektir."


Erdoğan, operasyonda herhangi bir çatışmanın yaşanmadığını, bir askerin kaza sonucunda şehit düştüğünü ifade ederek, şehide Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her türlü takdirin fevkindeki bu başarılı operasyonu gerçekleştiren Hükümetimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.


Şehit Başçavuşun ailesini aradı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şah Fırat Operasyonu sırasında kaza sonucunda hayatını kaybeden Şehit Başçavuş Halit Avcı'nın ailesini arayarak taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit olan Başçavuş Halit Avcı'nın babası Mustafa Avcı ile telefon görüşmesi yaptı. Halit Avcı'nın hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına ise sabır ve metanet dileğinde bulundu. Mustafa Avcı da kederli günlerinde kendilerini bizzat arayarak acılarını paylaşmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. Bu arada Şehit Başçavuş Avcı'nın eşinin de hamile olduğu öğrenildi.


Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu korumaya yönelik hava tatbikatı yapıldı


İşte TSK'nın 'Süleyman Şah' planı


Genelkurmay Başkanı Özel'den Süleyman Şah için özel mesaj


Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Süleymah Şah IŞİD'e veriliyor' iddiasına yalanlama


Süleyman Şah Türbesi, Göktürk-2 uydusuyla takibe alındı


Bordo bereliler Suriye sınırında

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS