Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla 17 kişi hakkında dava açıldı

Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla 17 kişi hakkında dava açıldı

Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla 17 kişi hakkında dava açıldı

Hatay'da Halkevi üyesi 17 kişi hakkında, geçen yıl Başbakan olarak yaptığı mitingde protesto sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Mart 2013'te başkan olarak Hatay'da yaptığı miting öncesi Halkevi üyesi bir grup, Gezi olaylarında ölenlerin fotoğraflarıyla, mitingin yapılacağı 75'inci Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçti.

Dağılmaları için uyarıda bulunan polise direnen gruptakilerden 4'ü gözaltına alınıp ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

Olayla ilgili soruşturma başlatan savcı, Halkevi üyesi 17 kişi hakkında 'Devlet büyüklerine hakaret' suçundan Hatay 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Davanın bugün görülmesi beklenen ilk duruşması, hakimin izinli olması nedeniyle yapılamadı.

Tutuksuz yargılanan 17 kişiden bazıları geldikleri Hatay Adliyesi'nde duruşmanın ertelendiğini öğrenince çıkışta açıklama yaptı.

Grup adına açıklama yapan Eylem Mansuroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret etmediklerini belirterek, "Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan başta olmak üzere ölen gençlerimizin katillerinin bulunmasını istiyoruz. Biz Erdoğan'a asla hakaret etmedik sadece düşüncelerimizi söyledik. Erdoğan'ın Hatay mitingine gitmek için elimizde Cömert, Korkmaz ve Atakan'ın resimlerini taşıdık, 'Katillerden hesap soracağız' dedik diye hakkımızda dava açıldı" diye konuştu.