Erdoğan'a hakarete 4 yıl hapis istemi

Erdoğan'a hakarete 4 yıl hapis istemi

Erdoğan'a hakarete 4 yıl hapis istemi

İsviçre'ye giderken harç pulu parası isteyen polis memuruna, "Siz de ....'ten mi öğrendiniz milleti soymayı" dediği öne sürülen B.İ. hakkında, Cumhurbaşkanına hakaretten 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İsviçre'ye gitmek üzere 29 Eylül 2014 tarihinde Atatürk Havalimanı'na giden B.İ., pasaport kontrolünü yapan polis memuru U.Ş.'nin harç pulu parası istemesi üzerine, Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren sözler sarfettiği iddiasıyla mahkemelik oldu.

Polis memuru "cumhurbaşkanına hakaret etti, şikayetçiyim" dedi

Atatürk Havalimanı Pasaport Kontrol Büro Amirliği'nde çalışan polis memuru U.Ş, bu sözü sarf ettiği edilen B.İ.'yi, Adli Hizmetler Büro Amirliği'ne davet etti. Büro Amirliği'nde  "müşteki" sıfatı ile ifade veren U.Ş., Türk vatandaşlarından harç pulu parası alınmasının gerekli prosedür olduğunu B.İ.'ye anlattığını belirtti. Buna rağmen B.İ.'nin bu yönde konuşmasını sürdürdüğünü  savunan U.Ş., "B.İ. isimli şahıstan Cumhurbaşkanımıza hakaret etmesinden ve bana karşı tutum ve davranışlarından dolayı davacı ve şikayetçiyim. Uzlaşmak istemem" dedi.

"Hatırlamıyorum'

Şikayet üzerine aynı büroda  and lsquo;şüpheli' sıfatı ile ifadesi alınan B.İ., çıkan tartışma üzerine tansiyonunun yükseldiğini belirterek, "Tansiyonum yükseldi, şuurumu kaybettim ve ne dediğimi hatırlamıyorum. Ben iddia edilen sözleri söylemedim. Söylediysem bile tansiyonum yükselince şuurum gitmiş olabilir, bu yüzden hatırlamıyorum" dedi.

Olaya tanık olan polis memurlarından M.Y. de aynı gün Adli Hizmetler Büro Amirliği'nde "tanık" sıfatı ile ifade verdi. Şikayetçi polis memuru U.Ş.'nin harç pulunun olup olmadığını sorması üzerine B.İ.'den, şikayete konu olan sözleri duyduğunu belirtti.

"Cmhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği..."

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda B.İ. hakkında iddianame düzenlendi. B.İ.'nin harç pulu konusunda tartıştığı U.Ş.'ye şikayete konu sözleri sarf ettiği kaydedilen iddianamede, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği dosya kapsamından anlaşılmıştır" denildi.

4 yıla kadar hapis cezası istendi

İddianamede, B.İ.'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi. İddianame, İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.