Erdoğan'dan "Ağrı'da askerlere korucular yardım etti" açıklaması

Erdoğan'dan "Ağrı'da askerlere korucular yardım etti" açıklaması

Erdoğan'dan "Ağrı'da askerlere korucular yardım etti" açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı'daki çatışmada HDP'lilerin yaralı askerleri kurtardığını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı hedef aldı. Erdoğan, "Nitekim eş başkan sıfatıyla meydanda dolaşan zat şahsıma meydan okumalar yapıyor. Ya sen işini yap. Ama bakıyoruz ki işin arkasından kendileri çıkıyor. 'HDP’liler gelip kurtardı' deyince kendini ele veririsin. Bunun alternatifi de hemen söylenir. Nedir bu? Köy korucularımız da orada devreye girmiştir" dedi. Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nda oylanacak Ermeni soykırımı tasarısına ilişkin de, "Kaçının ülkelerinde Türkiye’de yaşayan Ermeniler var. Biz bunları sınır dışı edebiliriz ama etmedik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a hareketinden önce havalimanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın gündeminde bugün Avrupa Parlamentosu'nda oylanacak olan Ermeni Soykırımı tasarısı ile Ağrı'daki çatışma vardı. HDP'nin yaşananlara ilişkin hazırladığı rapor sorulan Erdoğan, HDP'ye yönelik suçlamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamaları satır başlarıyla şöyle:

"Cumhurbaşkanı’nın davetine icabetle Kazakistan’a hareket edeceğiz. Ziyaretimizde Dışişleri Bakanımız, Enerji Bakanımız, Gıda tarım ve hayvancılık bakanımız, kültür ve turizm bakanımız, milli savunma bakanımız, şu anda iş adamlarımızla diğer uçakta bulunan ekonomi bakanımız bulunacaklar. Malum Kazakistan Türkiye’nin sadece dostu kardeşi değil aynı zamanda stratejik bir ortağıdır. Bunun yanında bildiğiniz üzere, 2009’daki ziyarette tarihi bir adım atmış stratejik ortaklık anlaşmasını o zaman imzalamıştık. Tabi bununla kalmadık 2012’de de yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyini ihdas ettik. İlk toplantıyı da ülkemizde düzenlemiştik.

"Son derece yakın bir dostluğumuz söz konusu"

Konseyin ikinci toplantısını da yapacağız. Görüşmelerimizde Kazakistan ile ilişkilerimizin daha ileri götürülmesi, hedeflere süratle ulaşılması, işbirliği imkanlarımızın geliştirilmesi noktasında neler yapabiliriz bunları görüşme imkanımız olacak. Ayrıca gündemdeki meseleleri mütalaa edeceğiz. Kazakistan orta asya’da en önemli ortaklarımızdan biri. Nazarbayev ile son derece yakın bir dostluğumuz söz konusu.

Son yıllarda Kazakistan ile olan bağlarımız kuvvetleniyor, işbirliğimiz gelişiyor. İş adamlarımız kazakistan’da göğsümüzü kabartan işlere imza atıyorlar. Biz de onları her platformda desteklemenin, önlerindeki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu ziyaretimiz kapsamında yine iş adamlarımızla bir araya gelecek, Türk kazak iş forumuna katılacağız.

Hoca Ahmey Yesevi’nin kabrini de ziyaret etme fırsatı bulacağız. Toplam 3 bin kişi kapasiteli caminin açılışını da gerçekleştireceğiz.

"Benim Cumhurbaşkanı olarak savunma derdim yok"

Bildiğim inandığım bir şey var. Biz niye millet olarak veya medyamız olarak savunmada duruyoruz anlamakta zorlanıyorum. Benim cumhurbaşkanı olarak savunma derdim yok. Soykırım diye bir leke üzerimizde yok. Ermenistan başta olmak üzere parlamentolarının kapısını onlara açan milletlere sesleniyorum; benim ülkemde vatandaş ve vatandaş olmayan 100 bine yakın Ermeni var. Acaba kendi ülkelerinde kaç Ermeni var? 

Avrupa Parlamentosu Ermeni soykırımı tasarısını oylayacak

"Bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar"

"Ermenileri deport edebiliriz ama etmedik"

Biz ülkemizdeki Ermeni vatandaşlarımıza karşı bugüne kadar herhangi bir tersliğimiz, diğer vatandaşlarımızdan farklı olumsuz muamelemiz oldu mu? Dininde, yaşamında, ülkemizin her türlü imkanlarından istifadede gerek vatandaş olan Ermeniler gerek olamayan ama ülkemizde kendi ülkelerinden kaçıp gelerek bulunan Ermeniler noktasında, bunları 'deport' (sınır dışı) edebiliriz, etmedik. Biz bunları ülkemizde hala misafir ediyoruz. Bunu gösteren bir ülkeye karşı bu tavrı anlamak mümkün değil. Van’da Akdamar Adasında, oradaki Ermeni Ortodoks Kilisesi'nin restorasyonu ve renovasyonunu devletin kasasından sağladık. Günümüzde burada ayinler yapılıyor. Başka yerlerle ilgili talepler de karşılanıyor. Bütün bunları yapan bir ülkeye karşı böyle bir tavrın içine girmek kabullenilebilecek bir şey değildir. Avrupa Birliği Parlamentosu bugün ne tür bir karar alır bilemem. Hangi tür kararı alırsa alsın, bir kulağımızdan girer, öbür kulağımızdan çıkar. Çünkü Türkiye'nin böyle bir vebali, böyle bir suçu asla kabul etmesi mümkün değildir, bunu bir defa herkesin bilmesi lazım. 

ABD ile ilişkilerde de bu konuları her zaman konuşuyoruz.

AP Başkanı Martin Schulz geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi ziyaret etti. Kendisi düşüncelerini söyledi. Sizlerin sorduğu soru istikametinde cevap vermedi. Tam aksine 'Ben de aynen sizin gibi düşünüyorum, Türkiye için böyle bir şey söz konusu olamaz' dedi. Arkadan farklı bir şey çıkacaksa ne olur? Çıktığı zaman gereken cevabı yine veririz. Bizim böyle bir sorunumuz, derdimiz yok.

Papa'dan "soykırım" açıklaması

Papa: ''Kilisenin korkmadan konuşma özgürlüğü olmalı''

HDP’nin Ağrı raporu

Devletin tüm kurumları, gerek polis gerek asker gerek jandarma tüm güvenlik güçlerinin, ülkenin dört yanında her an istim halinde olması görevleridir. Bu, Diyadin'de de olsa böyledir, Edirne'nin en ücra köşesinde de olsa böyledir. Bunları yerine getirmek durumundadır. Her an istim halinde olması lazım. Alınan istihbarat uyarınca askerimiz görevini yapmış ve tedbir almıştır. Tedbirini alan askerlerimize ilk silahlı müdahale bölücü terör örgütü tarafından gelmiş, ilk etapta biri ağır olmak üzere dört askerimiz yaralanmıştır. Dört askerimiz yaralanırken ne yapacaklar? Sessiz mi kalacaklar? Gereken cevabı vermeyecekler mi? Gereken cevabı verdiler ve 5 bölücü terör örgütünün elemanı öldü, onlardan da bir yaralı var. Biz yaralılarımızı orada bırakmışız, yaralılarımızı da partilerinin mensupları alıp gelmiş. Böyle bir şey söz konusu değil. Fotoğraflarda, bütün çekimlerde hepsi. Helikopterler defaatle almak için gittiler, helikopterlerimizden birini de taradılar ve çekilmek zorunda kaldı.

Bunların çözüm süreci diye bir derdi yok. Bunların bu ülkede refah, huzur diye bir derdi yok. Biz bunları 6-7-8 Ekim olaylarında çok daha yakından tanıdık. Son olay olarak söylüyorum. Ve 7 Haziran seçimleri yaklaşıyor. 'Acaba biz seçimi, barajı nasıl garantiye alırız' diye yine terör estirmeye ve baskı oluşturmaya başladılar. Bu baskılarla birlikte de kendileri için bir zemin oluşturmanın gayreti içindeler. Olay budur.

Nitekim Eş Başkan olarak meydanda dolaşan zat, şahsıma da meydan okumalar yapıyor, iktidara da meydan okumalar yapıyor. Sen işine bak. Önce bir siyasi partinin başı olarak yapman gerekeni yap. Bakıyoruz ki işin arkasından ne yazık ki kendileri çıkıyor. 'HDP'liler yaralıları kurtardı' dediğin zaman kendini ele verirsin. Bunun alternatifi de orada söylenir. Nedir bunun alternatifi? Sivil köy korucularının olduğu vatandaşlarımız da devreye girmiştir ama aslolan askerlerimiz, jandarmalarımız yaralılarımızı kurtarmıştır. Olayın aslı budur."

Demirtaş: "Yaralı askerleri arkadaşlarımız çıkardı"

Erdoğan'dan Demirtaş'a Ağrı yalanlaması: Külliyen yalan

Erdoğan: "Ya sen işine bak"

Demirtaş'tan Erdoğan'a esprili yanıt