Erdoğan'dan sürpriz ziyaret

Erdoğan'dan sürpriz ziyaret

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi programında olmamasına rağmen İzmir'in Kınık ilçesine giderek maden faciasında hayatını kaybedenlerin aileleriyle görüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Efes Tatbikatı'nı izledikten sonra, eşi Emine Erdoğan'la birlikte helikopterle İzmir'in Kınık İlçesi'ne geldi. Başbakanlığa ait helikopter Kınık ilçe stadına indi.

Başbakan Erdoğan'ı Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya karşıladı. Başbakan'ın indiği stadyumun çevresinde Başbakanlık koruma polislerinin yanısıra yaklaşık 200 çevik kuvvet polisi geniş güvenlik önlemi aldı. Başbakan Erdoğan'ın inişi sırasında ve güzergahta jammer cihazları çalıştırıldı.

Erdoğan'ın stadyumdan, madenci aileleriyle toplantı yapacağı Öğretmenevi arasındaki yaklaşık bir kilomertelik güzergahta da kaldırımla yol arasına demir bariyerler yerleştirildi. Bariyer boyunca da çevik kuvvet polisleri yüzleri vatandaşlara dönük olarak güvenlik önlemi aldı.

Başbakan Erdoğan, Öğretmenevi'ne girerek toplantıya başladı. Toplantıya basın mensupları alınmadı.

Ev sözü verdiği öğrenildi

Başbakan Erdoğan, Kınık'ta Cumhuriyet Maydanı'nda bulunan öğretmenevinde Soma Kömür madeni faciasında hayatını kaybeden 51 Kınıklı maden işçisinin yakını ile toplantı yaptı. Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada devlet olarak ailelerin yanında oldukları mesjını verdi.

Ailelerin barınma sorunundan yakındığı, Başbakan Erdoğan'ın da bunun üzerine "Buraya da ev yaparız" dediği öğrenildi. Madenci yakınlarına pide, ayran, kuru pasta ve su ikram edildi.

Akdeniz Anemisi tedavisi için önümüzdeki günlerde ilik nakli olmaya hazırlanan İsmet Salgın'ın annesi Aynur Salgın da, Başbakan'la görüştü, sağlık sorunun çözümü için destek istedi.

Salgın da bisikletiyle geldiği öğretmenevinde önce polisler tarafından içeriye giremedi. Uzun uğraşlar sonunda İsmet de toplantıya katıldı. Toplantıya geç kalan bir madenci eşi de içeri alınmayınca gözyaşı döktü. Bu kadın da birsüre sonra içeri girdi.

Kınık'ta halkın arasına karıştı

Sürpriz bir şekilde Kınık'a gelerek, Öğretmenevi'nde madenci aileleriyle biraraya gelen Başbakan Erdoğan, ardından eşi Emine Erdoğan ile birlikte ilçe merkezinde halkın içine karıştı. Başbakan Erdoğan, kaldırımda sıralanan Kınıklılar'ın yanına giderek tek tek ellerini sıktı, çocukları sevdi. Korumalar da çocuklara oyuncak dağıttı.

Erdoğan bazı kişilerin önünde durup sorunlarını dinledi. Başbakan Erdoğan'dan iş ve ev isteyenler oldu. Erdoğan çifti, kendileine sevgi gösterisinde bulunanlara da el sallayarak selamladı.

Kınık'tan ayrıldı

Kınık ilçesinde, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden bir kısım işçinin aileleriyle görüşen Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra Kınık Belediyesi'ni ziyaret etti.

Belediye başkanı Sadık Doğruer ve partili kadınların karşıladığı Erdoğan çiftine yoğun sevgi gösterisinde bulunuldu.

Bazı vatandaşların belediyenin penceresinden Erdoğan'a çiçek attığı gözlendi.

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte vatandaşları belediyenin birinci katının penceresinden selamladı.

Ziyarette, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da hazır bulundu.

Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle birlikte Kınık Belediyespor tesislerindeki futbol sahasından kalkan helikopter ile ilçeden ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS