Etiler'de kentsel dönüşüm tartışması

Etiler'de kentsel dönüşüm tartışması

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Etiler'de kentsel dönüşüm kapsamında ticari alana dönüştürülmek istendiği ileri sürülen 36 villanın bulunduğu konut alanında haklarını devretmek istemeyen konut sahiplerine destek verdi. Tekin, "Bu planlar insanların yuvalarını gasp etme planlarıdır" dedi.

Etiler Nispetiye Caddesi üzerinde Akmerkez'e komşu villalarda kentsel dönüşüm tartışması yaşanıyor. Belediye Yolu Sokak'ta bulunan toplam 36 eski tip villadan 18'i haklarını devretmek istemiyor. Bölgenin toplam 36 ortak malikten oluştuğunu söyleyen hak sahipleri "Pek çok ticari firma burayı konut kimliğinden çıkarıp otel ve alışveriş merkezine dönüştürmek istiyor" iddiasında bulunuyor.

"Sonuna kadar mücadele edeceğiz"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin hak sahiplerine destek vermek için bugün Etiler'deydi. Tekin, kentsel dönüşüme karşı çıkan hak sahiplerine seslenerek "Bu satın almalar önümüzdeki dönemde sadece burayla kalmayacak. Emsal 1'se 2 yapılacak. Yanındaki kamu alanı da buraya eklenecek. Bunlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz. 'Biz yasa çıkardık tapuları pul haline getirdik' deseler de, biz sonuna kadar vatandaşlarımızla olacağız" dedi.

Ahmet Kurtaran da direniyor

Ortak mülkiyet sahiplerinden biri olan ve hakkını devretmek istemeyen Doç. Dr. Ahmet Kurtaran, "Burası Akmerkez'in hemen karşısında çok değerli bir arazi. 6 bin metrekarelik bir alan içinde 36 kat malikinin oluşturduğu birleşik nizam bir villa sistemi. Burada oturanlar, buranın konut olarak kullanılması arzusunda. 36 malikten 18'i ticari firma tarafından satın alındı. Kalan 18 malik buranın deprem yasasının da öngördüğü şekilde konut olarak kalması arzusunda" diye konuştu.

"Bu planlar insanların yuvalarını gasp etme planlarıdır"

İmza vermeyen 18 hak malikine destek vermek için bugün Etiler'e giden Gürsel Tekin, "Buranın planın ne olacağını kimse bilmiyor. Bütün bu organizasyonlar İstanbul'daki imar çetesi ve beton lobisinin işi. Bazı imkansızlıklar içinde olanları satın alıyorlar. Geri kalanı teslim almak istiyorlar. Kentteki dönüşümün sorumlusu belediye olması gerekiyor. Kim yapıyor bunu? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. Etiler'e getirseniz kendi evinin yolunu bulamayacaklar İstanbul'la ilgili plan yapıyor. Bu planlar insanların yuvalarını gasp etme planlarıdır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS