Ezidiler konutlara yerleştirildi

Ezidiler konutlara yerleştirildi
AA

Habur Sınır Kapısı üzerinden Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne sığınan Ezidi ailelere Silopi Kaymakamlığı ve Silopi Belediyesi sahip çıktı. Kadın ve çocuklardan oluşan 100 kişilik Ezidi aileleri, deprem konutlarına yerleştirildi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Sincar (Şengal) bölgesine saldırmasının ardından kendi imkanlarıyla kaçmayı başararak Habur Gümrük Kapısı üzerinden Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne gelen yaklaşık 100 kişilik Ezidi aileleri, deprem konutlarına yerleştirildi.


Konutlara yerleştirilen Ezidiler için belediye ekipleri tarafından çevre temizliği, iş makinelileri tarafından yapıldı. Kaymakamlık tarafından görevlendirilen ekipler, yol, su ve elektrik gibi altyapı hizmetlerini tamamladı. Çevre düzenlemesinin de tamamlanmasının ardından Yezidi aileler, konutlara yerleştirildi.


Silopi Kaymakamı Suat Demirci, Silopi Belediye Başkanı Emine Esmer ve Yardımcısı Seyfettin Aydemir, konutlara gelerek Ezidi aileler ile görüştü. Kaymakam Suat Demirci, Irak'tan kaçan yaklaşık 100 kişinin ilçeye merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan ve boş durumdaki deprem konutlarına yerleştirildiklerini söyledi.


IŞİD'den kaçan Ezidiler Türkiye'de...


Demirci, Ezidiler'e yardım yapılması için AFAD ile irtibata geçeceklerini ve en kısa zamanda yardımların ulaştırılması için çalışma başlatacaklarını söyledi. Demirci, ayrıca kaymakamlık olarak da gerekli yardımı yapacaklarını belirtti.


Silopi Belediye Başkan Yardımcısı Seyfettin Aydemir de, Silopi'ye gelen Ezidiler'e belediye olarak her türlü desteğin sağlanacağını söyledi. Aydemir, Irak'ta çok sayıda Ezidi'nin bölgelerini terk ettiğini ve çok zor durumda kaldıklarını belirterek, "Belediye olarak hemen çalışma başlattık. Burada çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 100 den fazla kişi var. Belediye çalışanlarımız, buradakiler için ihtiyaç listesi hazırlamaya başladı. Yardımlarımız akşamdan itibaren başladı. Pasaportu olan insanlar, bu kapıdan geçtiler. Ancak pasaportu olmayan binlerce insan diğer tarafta bekliyor. Onlar için de bölge milletvekillerimiz ile arkadaşlarımız görüştü. Bakanlık nezdinde girişimlerini sürdürüyorlar" diye konuştu.


Öte yandan Silopi Koruma Geliştirme Derneği tarafından konutlara yerleştirilen Ezidiler'e dün akşam sıcak yemek yardımı yapıldı. Dernek Başkanı Selim Taşkın, Irak'taki savaştan kaçarak Silopi'ye sığınan insanların çok zor şartlar altında olduğunu ve herkesin bunlara yardım etmesi gerektiğini söyledi.


Başkan Taşkın, dernek olarak yardım yapılması için bütün imkanlarını kullanacaklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS