Fransa'da Erdoğan'a protesto

Fransa'da Erdoğan'a protesto

Fransa ziyaretini sürdüren Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Lyon'da 200 kişilik bir grup tarafından protesto edildi.


Başbakan Recep Tayip Erdoğan Paris Büyükelçiliği'nde Fransız firmalarının yöneticileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Avrupa Kazak Fransa Türk Derneği'nden bir grup ellerinde Türk ve Kazak bayrakları ile Başbakan Erdoğan'ın çıkışını bekledi. Başbakan'a Kazak milli giysisi giydirildi. Kendisine müzik aleti dombıra hediye edildi.Başbakanın büyükelçilikte kahvaltıda olduğu sırada küçük bir grup Türkiye Gençlik Birliği üyesi genç büyükelçiliğe yakın bir meydanda slogan attı. Büyükelçilik çevresinde Fransız polisi çok geniş güvenlik önlemi aldı. Başbakan Paris'ten Lyon'a geçti. Başbakan Lyon'da Rohone Alps valisi ile görüşecek ve Avrupalı Türk Demokratlar birliğinin 10'uncu kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılacak.

Protesto gösterisi

Başbakan Erdoğan'ın Lyon'a gelişini protesto etmek için Lyon Carnot Meydanı'nda  gösteri düzenlendi. Fransa Alevileri Birliği'nin Fransa Komünist Partisi ile beraber düzenlediği gösteriye yaklaşık 200 kişi katıldı.

"Ayrımcı siyasete 'dur' demek için buradayız"

Avrupa'nın 14 ülkesindeki 300'e yakın Cemevini bünyesinde barındıran Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu genel başkanı Turgut Öker, Lyon kentinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti öncesi yapılan mitingde şöyle konuştu:"Bu mitingle biz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın otoriter, baskıcı bir politika izlediğini ve bu politikanın Türkiye'de ciddi bir çatışma, karşı karşıya gelişe sebep olduğunu ve bu politikanın derhal terk edilerek, Türkiye'de inançların, kimliklerin, halkların eşit koşullarda barış içerisinde bir arada yaşamalarını talep ediyoruz onun için buradayız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS