Gazi Mahallesi'nde cenaze anlaşması

Gazi Mahallesi'nde cenaze anlaşması

Gazi Mahallesin'de üç gündür toprağa verilemeyen Günay Özarslan'ın toprağa verilmesi için anlaşma sağlandığı açıklandı.Gazi Cemevi önündeki polis barikatı kaldırıldı.

Bağcılar'daki terör operasyonu sırasında vurularak öldürülen ve cenazesi üç gündür Gazi Cemevi'nden çıkarılamayan Günay Özarslan için anlaşma sağlandı. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Twitter'dan yaptığı açıklamada cenaze sahipleri ile İstanbul Valiliği arasında anlaşma sağlandığını duyurdu.


İstanbul Adliyesi'nde polisten avukatlara müdahale


Cemevi önündeki barikatlar kaldırıldı 


Günay Özarslan'ın cenaze töreni öncesi cemevi önündeki barikatlar da kaldırıldı. Sultangazi Gazi Cemevi'nde bulunan cenazenin kaldırılması için çeşitli Alevi Bektaşi federasyonu ve derneklerinin temsilcileri ile CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Hilmi Yarayıcı'nın aralarında bulunduğu bir grup bugün İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından yapılan açıklamalarda cenazenin valiliğin izniyle bugün kaldırılacağı açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından saat 16.00 sıralarında kaldırılması planlanan cenaze töreni öncesinde cemevi önünde yaşanan olaylarda göstericiler tarafından kurulan barikatlar kaldırıldı.


 
Özarslan'ın cenazesi üç gündür Gazi Cemevi'nde tutuluyordu. Cenazenin 'polis tarafından kaçırılacağı' iddiası üzerine başlayan çatışmalarda dün Çevik Kuvvet'te görevli polis Muhammet Fatih Sivri ateşli silahla vurularak şehit olmuştu.


Valilik'ten açıklama


İstanbul Valiliği'nden Gazi Mahallesi'nde bir polisin şehit edildiği cenaze gerginliği ve çıkan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada şöyle denildi,


"24.07.2015 tarihinde ilimizin birçok ilçesinde terör örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında güvenlik güçlerimizle girdiği silahlı çatışma sonucunda ölü ele geçirilen Günay Özarslan'ın cenaze töreni ve defin işlemlerine polis tarafından izin verilmediğine dair bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından gerçek dışı açıklamalar yer almaktadır.
Kamuoyunun doğru bilgilenmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.


"Dini hassasiyetlere göre cenaze töreni yapılmasına kısıtlama ve engelleme olmamıştır"


Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı'nda geleneklere ve dini hassasiyetlere göre cenaze töreni yapılmasında kolluk güçlerimiz tarafından herhangi bir kısıtlama ve engelleme olmamıştır. Bu yöndeki düşüncemiz cenaze törenine katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerine defalarca izah edilmiştir.

"Cenazeyi istismar etmek isteyen yasadışı gruplar polise saldırıda bulundu"


Bu süreçte cenazeyi istismar etmek isteyen yasadışı gruplar, yapılmak istenen törenleri örgütsel gösteriye çevirmek amacıyla, yasadışı örgütleri temsil eden flama, giysi ve araçlarla yürümekte ısrar etmişler ve bölgede barikat kurup yolları trafiğe kapatarak güvenlik tedbiri alan polise karşı havai fişek, taş ve molotof kokteylli saldırıda bulunmuşlar, bunun üzerine de emniyet güçlerimiz yasal çerçevede güç kullanarak toplanan grupları dağıtma ve kurulan barikatları kaldırma görevlerini ifa etmişlerdir.


"Grup arasından açılan ateş sonucu bir polis memurumuz şehit oldu"


Bu görevlerin ifası sırasında Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı'nın manevi şahsiyeti ve burada bulunan vatandaşlarımızın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmiştir. Gösterilen bütün bu hassasiyetlere rağmen maalesef 26.07.2015 Günü yasadışı eylem yapan grup arasından açılan ateş sonucu bir polis memurumuz şehid olmuştur.


"Kanunların yasakladığı eylemlere tevessül etmemek kaydıyla mutabık kalınmıştır"


27.07.2015 Pazartesi Günü cenazenin defin töreninin yapılması için görüşmek isteyen milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan heyet ile Valilik yetkililerimiz biraraya gelmiş ve bu görüşme sonucunda cenazenin silah taşıma, yüz kapama, örgütsel kıyafet giyme ve propaganda yapma gibi kanunların yasakladığı eylemlere tevessül etmemek ve en kısa güzergahın kullanılması kaydıyla dini hassasiyet ve geleneklere göre defnedilmesinde bir engellemenin söz konusu olmayacağı hususlarında mutabık kalınmıştır.


Vatandaşlarımızın kasıtlı olarak ortaya atılan iddialara itibar etmeyeceğine inanıyoruz. Yasalara, dini inançlara ve geleneklere göre yapılacak törenlerde herhangi bir kısıtlama ve engelleme olmayacağı, kolluk kuvvetlerimizin yasalara aykırı eylemlere müsaade etmemesinin en tabii görevi olduğu hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS