''Geçmeyen öksürük'' bahar nezlesi habercisi

''Geçmeyen öksürük'' bahar nezlesi habercisi

Manisa'nın Kula İlçesi'ndeki Kula Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doktor Mevlüt Çetin, geçmeyen öksürük ve hapşırmaların bahar nezlesi (alerjik rinit) olabileceğini söyledi. Dr. Çetin, insan hayatını olumsuz etkileyen bu hastalığın uzun vadede ruhsal bozukluklara yol açtığını belirtti.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doktor Mevlüt Çetin, "Gece yattığınızda geniz akıntısı, öksürük, gün içerisinde de sürekli hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntısı problemi yaşıyorsanız, bu durumun sebebi alerjik rinit olabilir. Alerjik rinit, ortamda bulunan alerjenin nefes alma esnasında burun iç yüzeyine yapışması sonucu duyarlılığı olan kişilerde; hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve damakta kaşıntıya neden olur.


 Alerjik yakınmalar bu hastalarda; baş ağrısı, burun kanaması, uyku bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları ve performans düşüklüğüne neden olur. Konsantrasyon bozukluğu nedeniyle hasta çocuk ise okul başarısı, erişkinse iş başarısı düşer. Bunlar da uzun vadede ruhsal bozuklukların çıkmasına neden olabilir" dedi.


Dr. Çetin, alerjik rinitlerin ev tozu akarı, mantar, hamam böceği, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar ve bitki polenlerine bağlı olarak görülebileceğini vurguladı.


Sigara dumanına dikkat


Solunum yolu alerjisine yol açan alerjenler haricinde; stres, hava kirliliği, sigara dumanı, deterjan ve parfüm gibi kimyasal maddelerin de alerjik yakınmaların ortaya çıkmasında tetikleyici rol oynadığını vurgulayan Dr. Mevlüt Çetin, "Tanı için muayene ve birtakım tanı testleri yapılmalıdır. Kişinin şikayetlerinin hangi alerjene bağlı olarak ortaya çıktığını saptamak için alerji deri testleri uygulanabilir’’ diye konuştu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS