"Gemi mürettebatı helikoptere önce kendi vatandaşlarını bindirdi''

"Gemi mürettebatı helikoptere önce kendi vatandaşlarını bindirdi''

İtalyan helikopteriyle olaydan yaklaşık 24 saat sonra kurtarılarak, yine ülkenin güneyindeki Brindisi kentine getirilen Berrin Uslupat, konuk edildikleri otelde yaşadıklarını anlattı.

Patra limanından Pazar gecesi hareket ettikten sonra yanmaya başlayan Norman Atlantic'ten kurtulan yolculardan Berrin Uslupat, "Önce kadın ve çocukların kurtarılacağını söylediler. Ancak helikoptere binmeye çalışırken, İtalyan ve Yunan mürettebat kendi dillerini konuşan vatandaşlarını görünce beni 3 kez beni iterek, almadılar'' dedi.


Söz konusu feribota eşiyle birlikte bindiğini belirten Uslupat: "Eşimle birlikte, Yunanistan ve İtalya'yı kapsayan bir yılbaşı turuna katılmak istedik ama sonu maalesef iyi olmadı. Saat 4.30 sıralarında bir kokuyla uyandık. Yangın başladığını söylediler. Kendimizi güverteye attık. Kurtarma çalışmaları çok yetersizdi. Kazanın ertesi gününe kadar hiçbir kurtarma çalışması olmadı. İki römorkör vardı ilk etapta ve sadece yangını söndürmeye çalışıyorduö dedi. Uslupat, kurtarma çalışmalarının düzgün yapılmadığını da söyledi.


Kendi vatandaşlarına öncelik tanıdılar


Kurtarılmak için herkesin birbirini itip kaktığını anlatan Uslupat: "Kurtarma ekipleri değil, ama İtalyan ve Yunan gemi mürettebatı kendi dilini konuşan vatandaşlarına öncelik tanıdı. Bu benim görüşüm değil, arkadaşlarım da böyle düşünüyor. Can pazarı yaşandı. Ayrım diyemiyorum, ama kendi vatandaşlarına öncelik tanıdılar. Kadınlar ve çocuklar önce dediler, ama mesela helikopter personeli beni 3 kez çağırdı ama üçünde de gemi personeli beni ittirdi kendi vatandaşını aldı. Buna kendim şahit oldum. Kadınsa herkes kadın, ama maalesef böyle bir ayrım oldu'' diye konuştu.


Uslupat, dil sorunu yaşadığı için personelle tartışamadığını da ekledi. Ayrıca kurtarıldıktan sonra çok iyi muamele gördüklerini, hastanede iyi bakıldıklarını ve bir süre tutuldukları kilisede çok iyi ağırlandıklarını da anlatan Uslupat,bu yaşadıkları travmadan sonra artık kesinlikle feribotla seyahat etmeyi düşünmediğini de ekledi. Kendisinden bir süre sonra eşinin de gemiden tahliye edildiğini söyleyen Uslupat, dumandan zehirlendiği için şimdi İtalya'nın Lecce kentinde bir hastanede tedavi altına alındığını kaydetti.


İtalya'da Türk gemisi battı


Feribot faciasına soruşturma açılıyor! 


4 savcı hangi soruşturmaları başlatmıştı?


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS