Gezi'nin renkli merdivenleri yıkılıyor

Gezi'nin renkli merdivenleri yıkılıyor

Gezi eylemlerinin sembolü haline gelen İstanbul Karaköy'deki "boyalı merdivenler" yıkılıyor.

Karaköy Salı Pazarı Yokuşu’nda bulunan ve Gezi Parkı eylemlerinden itibaren renkleriyle 'sembol' olan merdiveler yıkılıyor.


Yıkım kararına ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, yıkım çalışmasının fotoğrafını paylaşan ‘Oz’ isimli Twitter hesabında merdivenlerin çok eski olması nedeniyle yıkıldığı ve yeni merdivenler yapılacağını ifade edildi."Aynı şekilde yeniden yapılacak"


Sosyal medya üzerinden tepkiyle karşılanan yıkımın, altyapı sorunları nedeniyle gerçekleştiği öğrenildi. Merdiveni 2 yıl önce ilk boyayan 66 yaşındaki Hüseyin Çetinel, altyapıda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle talebin mahalleliden geldiğini şunları söyledi:


"Merdivenlerin yıkık, dökük hali sizleri ürkütmesin, İstanbulluları ürkütmesin, daha iyi bir şey olacak. Daha önce mahalleli olarak, 3 kere, belediye başkanının olduğu bir toplantıda buna karar verildi. Mahalleli istedi; çünkü altyapı çok bozuk. Kanalizasyon zaman zaman taşıyor. Elektrik, su, doğalgaz problemlerimiz var, tehlike saçıyorlar. Bunların aşağıya alınması, yapılması artı merdivenlerin üst kısmı, bazı yerleri çok bozuk. Buraların düzeltilmesi için belediyeden bunu talep ettik. Belediye buna evet dedi, bugün de bu çalışma başladı. İş bittiği zaman merdivenin üst kısmı, şu an olduğu gibi aynı renklerle, aynı şekilde yine yapılacak. Daha da güzel olacak."


Beyoğlu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince başlanan çalışma, yaya geçişinin aksamaması için aşamalı olarak yapılacak. 2 ay içinde bitirilmesi planlanan çalışmanın ardından merdivenler tekrar gökkuşağı rengine boyanacak. Ayrıca, merdivenin yan tarafına çiçekler de konulacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS