HDP Meclis'e "Kadın Bakanlığı" için kanun teklifi verdi

HDP Meclis'e "Kadın Bakanlığı" için kanun teklifi verdi

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan "Kadın Bakanlığı" kurulması için kanun teklifi hazırladı.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklife göre, toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin politika oluşturmak, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal yaşamdaki konumlarını güçlendirmek üzere Kadın Bakanlığı kurulacak.


Bakanlık, kadına yönelik şiddet, taciz ve istismarın önlenmesi için politikalar üretecek, eğitimin her aşamasında cinsiyet eşitliği bilincini artıracak, homofobi ve transfobi temelli ayrımcılık, şiddet ve nefret suçlarıyla mücadele edecek, kadının girişimciliğini destekleyecek, şiddet mağduru kadınlar için yaşam alanları oluşturacak, kadının siyasete eşit katımının sağlanması için politika üretecek, kadın kooperatifleri gibi alternatif ekonomik modeller yaratacak.


Bakanlığın hizmet birimleri arasında LGBTİ'lerin Statüsü Genel Müdürlüğü de bulunacak. Kadın hakları konusunda çalışmalarda bulunan tüm kadın örgütlerinin ve ilgili bakanlık ve kurumların temsilcilerinin katılımıyla "Kadın Statüsü Kurulu" oluşturulacak. Kurul yılda en az bir kez toplanacak.


Bakanlık, Kadın Bakanlığı Uzmanlığı ve Kadın Bakanlığı UzmanYardımcılığı kadroları oluşturacak.


'Değişmeden görelim' diyenler Havana'ya gidiyor


Üniversiteli Özgecan'ı öldürüp yaktılar

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS