HDP'den 14 Aralık operasyonu açıklaması

HDP'den 14 Aralık operasyonu açıklaması

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, 14 Aralık operasyonunu değerlendirdi ve "Mevcut operasyonlar yolsuzlukları örtmeyeceği gibi, halkların barış, demokrasi ve hukuk arayışlarının da önüne geçemez" dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, 14 Aralık operasyonu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Meral Danış Beştaş, "Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Demokrasi ise, sizin gibi düşünmeyenlerin de söz söyleme hakkını kabullenmektir. Basın özgürlüğü, ifade etme özgürlüğüdür. Her türlü görüşten medya organının, kendini iktidara ya da egemen anlayışlara eklemlemek zorunda hissetmeden varlığını sürdürebileceği bir demokrasi atmosferi Türkiye'nin hakkı ve ihtiyacıdır. Her zaman dediğimiz gibi, hukuk herkese lazımdır. Mevcut operasyonlar yolsuzlukları örtmeyeceği gibi, halkların barış, demokrasi ve hukuk arayışlarının da önüne geçemez" ifadelerine yer verdi.

"Operasyonun adli değil siyasi olduğu da tartışmasızdır"

Meral Danış Beştaş, "14 Aralık 2014 sabahına Türkiye, merkezinde Zaman gazetesi, Samanyolu TV'nin ve bir kısım illerde de emniyet mensuplarının gözaltı kararları ile uyanmıştır. Operasyonun hedefinde basın yayın kuruluşlarının da yer alması sebebiyle, halkın haber alma hakkı risk altındadır. Başta basın özgürlüğü olmak üzere, düşünce ve ifade özgürlüğü ile halkın haber alma haklarına evrensel hukuk normları çerçevesinde hassasiyet gösterilmesinin zorunluluğu konusunda ilgilileri uyarıyoruz. Paralel yapıya yönelik yapıldığı duyurulan gözaltı ve baskınların Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın açık talimat vererek yönettikleri bir süreç olduğu aşikarken, operasyonun adli değil siyasi olduğu da tartışmasızdır. Bu operasyonların, paralel yapının, KCK, Ergenekon, Balyoz süreçlerinde işlediği suçlara dair tek bir soru sorulmadan, geçmişteki AKP-Cemaat Ortaklığı'na vurgu yapılmadan sonlandırılacağını önceki deneyimlerden biliyoruz. Süreçleri böyle işleten AKP ve Cemaat de biliyor" dedi.

"Hukuksuzluğun karşısında durmaya devam edeceğiz"

Meral Danış Beştaş, "HDP olarak hiçbir meseleye intikamcı perspektifle bakmadık ve bundan sonra da bakmayacağız. Hukukun evrensel ve demokratik ilkelerini benimsemiş, hukukun üstünlüğüne inanmış, hukuk kurallarının herkese eşit uygulanması gerektiği anlayışıyla hukuksuzluğun karşısında durmaya devam edeceğiz. Adalet yerine siyasi intikamcı ve hukuka uygun olmayan tutumların sorunları daha da çözümsüz bir hale getireceği unutulmamalıdır. Hukuk gözetilmeksizin, siyasal hedeflerle gerçekleştirilen operasyonların toplumsal barışa hizmet etmediği gibi, son birkaç yılda, operasyon yapanların da operasyona uğrayabileceğinin açık örnekleri ile karşı karşıyayız. Yetkilileri, soruşturmaların hukuk çerçevesinde adil yargılama ilkelerinden ayrılmaksızın yürütülmesi konusunda uyarıyor, mevcut operasyonların hukuka olan güveni tümden ortadan kaldıran zincire yeni bir halka eklememesi konusuna dikkat çekiyoruz" dedi.

"Hukuk herkese lazımdır"

Meral Danış Beştaş, "Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Demokrasi ise, sizin gibi düşünmeyenlerin de söz söyleme hakkını kabullenmektir. Basın özgürlüğü, ifade etme özgürlüğüdür. Her türlü görüşten medya organının, kendini iktidara ya da egemen anlayışlara eklemlemek zorunda hissetmeden varlığını sürdürebileceği bir demokrasi atmosferi Türkiye'nin hakkı ve ihtiyacıdır. Her zaman dediğimiz gibi, hukuk herkese lazımdır. Mevcut operasyonlar yolsuzlukları örtmeyeceği gibi, halkların barış, demokrasi ve hukuk arayışlarının da önüne geçemez" dedi.

Hasip Kaplan'dan operasyon değerlendirmesi

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise Cizre'de Baro temsilciliğini ziyareti sırasında 14 Aralık operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaplan, "Paralel Operasyonu' da yapıldı. Bu konuda aslında görüşümüz çok nettir. Hukuksuz olan herşeye, siyasi olan herşeye müdahaleye biz karşıyız. Bunun en büyük acısını Şırnak'ta biz yaşadık. Bütün belediye başkanlarımız 'KCK operasyonları' adı altında, il ve ilçe örgütlerimiz, encümenlerimiz alındı ve çok açık hukuksuzluk vardı. Daha sonra Ergenekon, Balyoz davaları görülmeye başlandı. 463 subay, general, 4-5 sene, Genelkurmay Başkanı'na kadar alındı. Şimdi 'Paralel yapı' olarak 10 sene iktidarla beraber yürüyen cemaate yönelik operasyon yapılıyor. Bütün bu siyasi müdahaleler, Türkiye'de bir hukuk devleti olmayışından, bağımsız yargının olmayışından, demokrasinin olmayışından kaynaklanıyor" diye konuştu.

"Bağımsız yargı Türkiye'nin kaderini belirleyecek"

Yeni güvenlik paketini de değerlendiren Kaplan, paketlerle getirilen şüphe, dinleme ve aramada sınır tanımayan, cezaları arttırma yerine Türkiye'nin nefes almaya, demokrasi, bağımsız bir yargıya ihtiyacı olduğunu söyledi. Kaplan, şöyle devam etti:

"Bu yönden baktığımız zaman, hem güvenlik, hem de yargı paketleri, Türkiye'nin normalleşmesine, nefes almasına katkı sunmuyor. Özellikle Şırnak'ta biz bunu daha iyi hissediyoruz. Bu tür anti demokratik yasalarla değil, yargının bağımsızlığını, Türkiye'nin demokratikleşme, düşünme hürriyetini, kendini ifade etme tarzını yakalanmasını sağlanmasıyla bu mümkün olacak. Bu açıdan bağımsız yargı Türkiye'nin kaderini de belirliyecek bir durum. Bugün paralele, cemaate operasyon yapıldıysa, yarın hükümetin de benzer bir darbe mekaniği, bir güçle karşılaşması durumda, aynı operasyonları olacaktır."

"Son sığınağın yargı olacağını düşünüyoruz"

"Çözüm sürecinin" Türkiye'yi rahatlatacağını savunan Kaplan, Türkiye'de yaşayan herkesin sığınacağı son limanının bağımsız yargı olacağını anlattı. Kaplan, şöyle devam etti:

"Biz herkesin, her siyasinin mutlaka sığınacağı son limanın bağımsız bir yargı olacağını düşünüyoruz. Bunu düşünerek, hukuk devleti olma yönünde, cözüm sürecine büyük bir katkı sağliyacak. Çözüm süreci Türkiye'yi rahatlatacak, hükümetin somut adım atması Türkiye'yi rahatlatacaktır Türkiye'de malesef medya özgür değil. Medya maden ve enerji alanlarına dalarak özgürlüklerini yitirmiştir. Bir de siyasi baskılarla, operasyonlarla Dünya'da basın konusunda Türkiye 1'nci sırada. Bu rekorlarla G20 zirvesinde yer alan bir devletin övünmesi mümkün değildir. Türkiye demokrasi, özgürlükte, hürriyet, güvenlik ve özgürlüğü şuan çok önemlidir. Bu olduğu taktirde herkes, 'her an yakalanırım' korkusu taşımaz. Barışın olduğu yerde adalet olur. Bunun için de hukuk gerekiyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS