HDP'den hükümete flaş çağrı

HDP'den hükümete flaş çağrı

HDP Merkez Yürütme Kurulundan (MYK) yapılan açıklamada, "Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır. Çözüm Süreci'nin askıda tutulduğu her bir günün halklarımıza maliyeti çok ağırdır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, herkesi derinden, yürekten sarsan, acı kayıplara neden olan çatışma ve şiddet dalgasının her geçen gün tırmandığı bir süreç yaşandığı belirtilerek, "Bir an önce çatışmaları ve kayıpları durduracak çözüm politikalarının devreye konulması gerekirken, ülkeyi yönetme sorumluluğuyla karşı karşıya bulunanlar kaosu daha da derinleştirecek çatışmacı siyasette ısrar ediyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Başbakan'ın görevinin "Çatışmaları ve ölümleri durduracak süreci bir an önce acilen başlatmak, parlamentonun görevinin ise tatile çıkmak değil çözüm üretmek" olduğu vurgulanarak, "AK Parti'nin parlamentonun işlemesini engelleyerek çatışmalı süreci derinleştirdiği" öne sürüldü.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Çözüm Süreci, bizzat devleti ve ülkeyi yönetenler tarafından durdurulmuş durumdadır. Her gün can kayıpları yaşanırken, devreye girerek çözüm bulması gereken parlamentoyu AKP ve MHP el birliğiyle tatile çıkarmıştır. Üstelik Meclis'te AKP ve MHP oylarıyla Suruç katliamının araştırılması için komisyon önerisi reddedilmiş, eller IŞİD vahşetinin üstünün örtülmesi için kaldırılmıştır.

Geçici Başbakan ise çatışmaları, ölümleri bir kenara bırakmış, gece gündüz HDP'ye saldırıyor, hakaret ve tehdit yağdırıyor, hedef gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı makamını temsil etmesi gereken kişi Çin'den HDP'ye saldırıyor, Eş Genel Başkanımıza yönelik en ağır hakaretleri yapıyor. Hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı HDP'den hesap sormaya çalışıyor, bedel ödetmekle tehdit ediyor. HDP'den hesap soracağını söyleyenlere hatırlatıyoruz, siz hesap sorma konumunda değil, hesap verme durumunda ve zorunda olanlarsınız. 7 Haziran seçimlerinin intikamını

HDP'den almak ve kendilerine yine tek parti iktidarının yolunu açmak için bu çatışmalı ortamı başlatan, düğmeye basan zihniyet, tüm bu yaptıklarının hesabını vermek zorundadır."

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "Oyları HDP aldı, bizden de çözüm bekleniyor" sözlerini Çözüm Süreci'ni neden bitirdiklerini açıkça itiraf ettiğini ve Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın grup toplantısında söylediklerini de doğruladığı savunulan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "(Madem bize başkanlık yolunu kapattınız, bunun sonucuna da katlanırsınız) diyerek bedel ödetilmeye çalışıldığını itiraf etmiştir. Tüm Türkiye kamuoyu bu gerçeği görmelidir. AKP tek başına iktidar olamadı, Saray'dakine başkanlık yolu açılmadı diye tüm ülke kaosa sürükleniyor. Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır. Çözüm Süreci'nin askıda tutulduğu her bir günün halklarımıza maliyeti çok ağırdır. Bir kez daha ülkeyi yönetenleri sorumluluğa çağırıyoruz.

HDP, üzerine düşen olumlu rolü her zaman olduğu gibi oynamaya hazırdır. Biz çatışmaların durdurulması için çabalarımızı yoğun bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Size savaş yaptırtmayacağız. Çatışmalı ortamı sonlandıracak, can kayıplarını önleyecek barışçıl politikalar hayata geçirilmeli ve çözüm üretmeyen geçici Başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS