HDP'li Üstün, Güneydoğu'daki orman yangınlarına dikkat çekti

HDP'li Üstün, Güneydoğu'daki orman yangınlarına dikkat çekti

HDP İstanbul Milletvekili Emine Beyza Üstün, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki orman yangınlarına ilişkin, "Yaşam rezervi olan ormanlar yok ediliyor. İnsanlar evsiz, köysüz bırakılarak, göçe zorlanıyor. Böyle yapılarak o bölge 1 Kasım seçimlerine başka bir atmosferde sokuluyor" dedi.

Üstün, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu'da meydana gelen orman yangınlarına değinerek, "bunun Türkiye'nin içinde bulunduğu çatışma ikliminin bir unsuru haline getirildiğini" ileri sürdü.


Lice'deki yangın sürüyor


Yetkililerin yangınlara zamanında ve etkin müdahale etmediğini iddia eden Üstün, Kadın Özgürlük Meclisi'nden bir heyetle bölgeye giderek, gözlem, inceleme ve görüşmelerde bulunduklarını, bunlara ilişkin rapor hazırladıklarını aktardı.


Tunceli'de orman yangını


Lice'deki yangın bölgesinden aldıkları külleri analiz ettirdiklerini ve ağır metallere rastlandığını, bunun şüphe uyandırıcı bir durum olduğunu ifade eden Üstün, yangınların sebeplerini araştırma konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.


Diyarbakır'da orman yangınları


Yangınların yalnızca çevreye zarar vermekle kalmadığını, bölgede yaşayanları ekonomik ve sosyal açıdan da büyük zarara uğrattığını belirten Üstün, "Yaşam rezervi olan ormanlar yok ediliyor. İnsanlar evsiz, köysüz bırakılarak, göçe zorlanıyor. Böyle yapılarak o bölge 1 Kasım seçimlerine başka bir atmosferde sokuluyor. Biz ısrarla ve ısrarla barışı büyüteceğiz. Dayanışmayı artırarak, barış blokunu büyüterek, bunu yapacağız" diye konuştu.


Kadın Özgürlük Meclisi'nden Sakine Esen de heyetin orman yangınlarına ilişkin yaptığı çalışmanın sonuçlarını ve gözlemlerini aktardı. Üstün, açıklamalarının ardından bir gazetecinin "Doğu ve Güneydoğu'da kısa zamanda çok sayıda şehit verildi. Özgürlük Meclisiniz bunları da araştıracak mı?" sorusuna, "Her şeyi araştırmaya kararlıyız. Herkesle görüşüyoruz. Evet, hepsi dahil, savaşın bizim üzerimize yıktığı her alanı araştırıyoruz" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS