HES eylemine katılan iki işçi işten çıkarıldı

HES eylemine katılan iki işçi işten çıkarıldı

Artvin'in Arhavi İlçesi'ndeki Kamilet Vadisi'nde yapımı süren hidroelektrik santral (HES) projesini protesto amacıyla düzenlenen gösteriye katılan özel çay fabrikası işçileri Osman Duman ile Aytaç Yılmaz, işyerinden izin almadan ayrıldıkları gerekçesiyle işten çıkartıldı. Çay fabrikası önünde toplanan bölge halkı işten çıkarılan işçiler için protesto gösterisi yaparak tepkilerini dile getirdi.

Cihani Deresi üzerinde geçen yıl yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak HES projesini protesto eden ve kurdukları çadırda nöbet tutan yöre sakinleri, enerji şirketinin dere üzerine inşa ettiği ve kaçak olduğu ortaya çıkan köprüyü 10 gün önce taş koyarak trafiğe kapatarak, protesto etti. HES çalışanları ile bölge halkı arasında çıkan arbedede 2 çevreci yaralandı. Olaylar üzerine çalıştığı fabrikadan eylemin yapıldığı alana giden Osman Duman ve kadın işçi Aytaç Yılmaz, işyerinden izinsiz ayrıldıkları gerekçesiyle işten çıkarıldı.

İki işçinin işten çıkarılmasını protesto amacıyla jandarma ekiplerinin de güvenlik önlemi aldığı çay fabrikası önünde toplanan yaklaşık 100 kişi işletme aleyhine sloganlar attı. Burada açıklamada bulunan işten çıkartılan işçilerden Osman Duman, bölgede yapılan HES'e karşı çıkan köylülerin mücadelesine destek verdikleri için işten çıkarıldıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bu olaydan önce de haklarımız gasp ediliyordu. Bu duruma sessiz kalmadığımız için fabrika yönetimi tarafından hedef olarak görüldük. Ne emeğe, ne de emekçiye saygı var. Emek en yüce değerdir ve ayaklar altına alınamaz. Sermaye topraklarımız üzerinde kendini egemen kılamaz. İşçilik onurlu bir meslektir. Hiçbir işçi, yaşamını, çayını, suyunu, köyünü savunan halka destek verdi diye işte kovulamaz. Biz asla fabrikaya dönmeyeceğiz ve çalışamayacağız. İşçilerin olmadığı yerde bu fabrika da olmayacaktır. Yasal ve toplumsal mücadelemiz sonuna kadar devam edecek."

Eyleme katılanlar da işten atılan işçilerin yanında olduklarını ifade etti. Grup daha sonra sloganlar atarak fabrika önünden ayrıldı.

İşyerinden izinsiz ayrıldılar

Noğa Çay Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Yıldırım ise, işten çıkarılan işçilerin daha öncede disiplinsiz hareketlerde bulundukları gerekçesiyle uyarıldıklarını belirterek, mesai saatinde işlerini bırakarak fabrika sahasından ayrılmaları nedeniyle işten çıkarıldıklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS