Hukukçuya tazminat cezası AİHM'den döndü

Hukukçuya tazminat cezası AİHM'den döndü

Anayasa Mahkemesi'nin siyasi partilerin lağvedilmesiyle ilgili işlemlerinin eleştirildiği bir makale nedeniyle 2001'de verilen tazminat cezası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) döndü. AİHM, akademisyen Mustafa Erdoğan ve Liberal Düşünce dergisi yetkilisi Haluk Kürşad Kopuzlu'nun Türkiye'de haksız şekilde tazminata mahkum edildiklerine karar verdi.

Anayasa Hukuku Profesörü Erdoğan, 2001 yılında Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) siyasi partilerin lağvedilmesiyle ilgili işlemlerini eleştiren bir yazıyı üç aylık dergide yayımlanması için kaleme alınca Kopuzlu ile birlikte AYM'nin üç üyesine tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

"Akademisyen düşünceleri özgürce ifade etmeli"

Yargı işlem ve uygulamalarının kamu yararı bakımından önemli konulardan olduğunu vurgulayan AİHM, "Bir üniversite öğretim üyesinin kaleme aldığı suçlama konusu yazı, genel tartışma ortamına katkı yapıyordu. AYM'nin bazı meselelerle ilgili verdiği ve tepki çeken kararlarına ilişkin yazı, kamuoyunun da bilgilenmeye dair meşru bir merakına karşılık geliyordu" dedi.

AİHM, akademik özgürlüğünün öneminin altını çizdi; "bu özgürlük üniversite veya bilimsel araştırmayla sınırlı olmayıp, polemik konusu olsa da, popüler olmasa da, öğretim görevlilerin araştırma yürüttükleri, uzman veya yetkin oldukları kendi alanlarında fikirlerini özgürce ifade etmelerini da kapsar" tespitine yer verdi.

Tazminat iade, 7 bin 500 Euro da ceza

"Tüm diğer kamu kuruluşları gibi mahkemeler de eleştiriden muaf değildir" diyen AİHM, Erdoğan'ın ifadelerinin "yeterli bir olgusal temele dayandığını ve "genel değer yargılardan ibret" olduğunu bildirdi.

AİHM, Erdoğan'ın ifade özgürlüğüne müdahalenin demokratik bir toplumda gerekli olduğuna ilişkin yetkililerin ileri sürdükleri gerekçeleri de yetersiz buldu. Türkiye, akademisyene, üç AYM üyesi olan F.K, M.Y.A ve M.B.M'ye ödemek zorunda kaldığı tazminata eşdeğer tutarda Euro cinsinden tazminat ile 7 bin 500 avro (yaklaşık 21 bin TL) da manevi tazminat ödeyecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS