Hürriyet ve Posta'dan o iddialara yanıt

Hürriyet ve Posta'dan o iddialara yanıt

Son günlerde bir taraftan terör saldırılarındaki tırmanmanın acısını yaşarken, bir taraftan da bir kısım medyada, grubumuzun "PKK saldırılarına duyarsız kaldığı" yolunda eleştirileriyle, suçlamalarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bugün Hürriyet ve Posta gazeteleri bu kampanyaya, kapsamlı bir başyazıyla karşılık verdiler ve Doğan Grubu'nun terör karşısındaki duruşuna bir kez daha açıklık getirdiler.

İşte Hürriyet'in o başyazının ayrıntıları...

İktidara yakın gazetelerde son günlerde Hürriyet’in PKK terörüyle ilgili yayınlarını sorgulayan, iftiralara dayalı suçlayıcı bir kampanyanın yürütüldüğünü izliyoruz.

Israrla, sistematik bir şekilde tekrarlanan bu akla ziyan kampanyada, Hürriyet’in PKK’nın terör eylemlerinin adını koymadığı, PKK’nın adını geçirmekten kaçındığı iddia ediliyor. Çizilen bu asılsız tabloyla, Hürriyet’in PKK terörü karşısında duyarsız olduğu algısı yerleştirilmeye çalışılıyor. Buradan hareketle, suçlamalar Doğan Grubu’nun PKK’yı desteklediğinin ileri sürüldüğü bir alçaklığa kadar taşınıyor.

Saldırı kampanyasına son olarak bu cephenin en öndeki gazetesi olarak Sabah da katılmış bulunuyor. Bu gazete, Hürriyet’in önceki gün birinci sayfasından verdiği ve PKK’nın şehit ettiği bir askerimizin Bolu’daki cenaze törenini konu alan “Bana Kalan Sadece Gülüşün Şehidim” başlıklı haberimizi bile sorgulamaya cüret etmiştir.

Bu yayınları ayıplıyoruz. Ancak muhataplarımızın ayıp kavramından nasiplerini almış olup olmadıklarından emin değiliz.

Yalanlar üzerinden yürüyen bu seviyesiz saldırılara aslında yanıt vermeye bile ihtiyaç yoktur. PKK’nın başlattığı son terör dalgası karşısında Hürriyet’in yazdığı haberler, aldığı tutum ortadadır. Bir genel yayın yönetmenini teröre şehit vermiş bir gazete olarak Hürriyet, terörün her zaman en kararlı bir şekilde karşısında durmuştur. Arşivler bu gerçeğe tanıklık ediyor. Bundan sonra da terör nereden gelirse gelsin karşısında durmaya devam edeceğiz.

Sorunun bir diğer boyutu, bu cephede söz birliği etmişçesine hangi haberin nasıl verilmesi gerektiği konusunda başka gazetelere ayar vermeyi amaçlayan bir medya müfettişliği çabasının başlamış olmasıdır. Böylelikle psikolojik bir terör ortamı yaratılarak bağımsız basın sindirilmeye çalışılıyor. Bunu medya terörü olarak nitelendirmek hata olmaz.

Ülkemiz, baş etmek zorunda olduğu pek çok ciddi soruna son olarak IŞİD ve PKK terörünün de eklendiği kritik bir dönemeçten geçiyor. Böyle bir dönemde bu tür bir medya terörüne maruz kalmak bağımsız gazeteciliğin Türkiye’ye özgü bir bedelidir. Medya terörü de hedefine ulaşamayacaktır.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar gerilimlerin aşağı çekilmesini ve büyük uzlaşıların ortaya konmasını zorunlu kılıyor. Bu açıdan bakıldığında söz konusu saldırılar daha da manasız hale geliyor.

Teröre karşı duruşumuz gibi Türkiye sevgimizi de hiç kimsenin sorgulamasına izin vermeyeceğiz.


Posta: Hadi oradan densiz ve seviyesizler


İktidara yakın bazı gazeteler günlerden beri Doğan Grubu'na ve Posta'ya karşı yalan ve iftira kampanyası sürdürüyor. Güya biz, PKK'lı teröristleri destekliyormuşuz!!! Hadi oradan, densiz ve seviyesiz adam... Senden alınacak gazetecilik dersimiz yok...Sevgili Posta okurları, biz yaptığımız gazeteyi çok iyi biliyoruz. Siz okurlarımız kimdir çok iyi biliyoruz. Ülkesini seven, terörün her türlüsüne karşı çıkan insanlar olduğunuzu çok iyi biliyoruz. Bir polisimiz, bir erimiz, bir subayımız, bir görevlimiz şehit düştüğünde içinize düşen ateşi çok iyi biliyoruz, hissediyoruz. Teröriste olan öfkemizi, şehidimize olan saygımızı, devletimizin mücadelesine olan desteğimizi her gün aynı duyguları taşıyan siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

Yaptığımız gazetenin manşeti, fotoğrafları, haberleri, vatan sevgisinde birleşmiş bu duygudaşlığın eseridir. Kendi yaptıkları gazetelerde, şehitlerimizi nerdeyse diplere saklayacak kadar vicdansızlaşmış 'İktidar medyası'nın bu duygudaşlığı anlaması mümkün değildir. Posta'nın birinci sayfalarıyla, bu seviyesiz medyanın gazetelerinin birinci sayfalarını  yan yana koyan her okur bunu açıkça görebilir.

Posta 21 yıllık yayın hayatı boyunca, teröre karşı ülkesinin yanında olmuştur. O yüzden, bizi içinde çırpındığı çamura çekmek isteyen bu ahlaksızlara tek cümleyle cevap veriyoruz: Hadi oradan densiz ve seviyesizler... Sen git önce  bu ülke için hayatını vermiş şehidine saygılı olmayı, onun geride kalanlarına olan minnet borcunu ödemeyi öğren.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS