Iğdır'da valilikten PKK'ya karşı hendekle önlem

Iğdır'da valilikten PKK'ya karşı hendekle önlem

"PKK'nın gasp ettiği 4 araçla bombalı saldırıda bulunacağı" duyumunu aldığını açıklayan Iğdır Valiliği, iş makineleri ile hendek kazarak Ağrı Dağı ile karayolu bağlantısını kesti. Korhan Yaylası'na giden yolun hendeklerle kapatılmasına HDP milletvekili M. Emin Adıyaman, "Vatandaşın ulaşım veya seyahat hakkı engellenerek güvenlik sağlanamaz" diyerek tepki gösterdi.

PKK'lıların 4 aracı gasp ederek Ağrı Dağı'na götürdüğünü açıklayan Iğdır Valiliği, bu araçlarla bombalı saldırı düzenleneceği duyumunu aldıklarını bildirerek, Ağrı Dağı ile karayolu bağlantısını kesti. Ağrı Dağı'nın Korhan Yaylası'na giden giden yolu, iş makineleriyle hendek kazarak kapatan Valiliğin, önceki gün PKK'lıların doğalgaz yüklü bir tankeri kaçırarak Suveren Jandarma Karakolu'na yönelik saldırı girişimi benzeri bir eyleminden endişe ettiği ifade edildi.


Karakola doğalgaz yüklü tankerle saldırı girişimi


Güvenlik nedeniyle hendek kazıldı


PKK tarafından benzer saldırıların gerçekleştirileceği yönünde istihbarat edinildiği bildirilen Valilik'ten, Korhan Yaylası'na çıkan yola da bu nedenle hendek kazıldığı açıklandı.


Iğdır Belediyesi de vatandaşların ulaşım engeli yaşadığı gerekçesiyle yola kazılan hendeği kapatmak için Korhan Yaylası'na iş makineleri göndermek istedi. Ancak valilik, belediyenin bu girişimine izin vermedi.


Iğdır'da jandarma karakoluna saldırı


Iğdır Vali Vekili Mevlüt Özmen, Korhan Yaylası'nda bulunan Jandarma Karakolu yakınındaki hendeğin güvenlik önlemleri kapsamında kazıldığını belirterek, halkın can ve mal güvenliğini korumak için her türlü önlemi almaya devam edeceklerini söyledi. Özmen, şunları söyledi:


"PKK'lılar, Korhan Yaylası yolunu kullanarak 15 eylem gerçekleştirdi. Geçenlerde sağ olarak yakalanan 3 PKK'lı, bu yola bombalı tuzaklar kurulduğunu bildirdi. Iğdır- Doğubayazıt karayolunda teröristler, 4 otomobili Korhan Yaylası'na götürdü. Yine aldığımız istihbarat bilgilerine göre, bunlara bomba yükleyecek ve intihar saldırılarında kullanacak. Biz de bu nedenle karayolunu hendek kazarak ulaşıma kapattık. Yol ulaşıma açılmayacak, doldursalar bile yeniden kazacağız. Ayrıca, PKK'nın hedefinde olan ve tankerli saldırıdan kahraman tanker şoförü sayesinde kurulan Suveren Jandarma Karakolunun önünü demir bariyerlerle kapattık."


Yayladaki hayvanlarına su götürmesi gereken vatandaşlar tepki gösterdi


Yayladaki hayvanlarına su götürmeleri gerektiğini belirten vatandaşlar da toprak, taş ve kayalarla hendeği doldurmaya çalıştı. Yolda bir süre hendeği kapatmak için bekleyen vatandaşlar, daha sonra bölgeden ayrıldı.


HDP milletvekili tepki gösterdi


Yolun kapatıldığı bölgeye gelen HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ise yaylada yaklaşık 50 bin hayvanın otladığını bildirdi. Güvenlik nedeniyle hendek açılmasına karşı çıkan Adıyaman, "Bu ülkede güvenlik vatandaşın ulaşım veya seyahat hakkının engellemesi şeklinde sağlanamaz. Ülkede güvenlik ancak barışla, demokratik çözümle ve ancak vatandaşa saygıyla olabilir. Vatandaşı susuz bırakmakla, ulaşım hakkını engellemekle, köyleri ve mezraları açık cezaevi haline dönüştürmekle ne güvenlik oluşur ne de barış oluşur" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS