İhsanoğlu: "Atatürk'ü inkar Türk tarihini inkardır"

İhsanoğlu: "Atatürk'ü inkar Türk tarihini inkardır"
AP

CHP ve MHP'nin ortak cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na MHP'den çok CHP Meclis grubu içinden tepkiler geldi. Gelen eleştirilerin bir bölümü İhsanoğlu'nun "Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı" olduğu şeklindeydi. Bunlara çok üzüldüğünü belirten İhsanoğlu, "Atatürk'ü inkar Türk tarihini inkardır" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Utku Çakırözer'e konuşan İhsanoğlu "Atatürk düşmanlığı" iddialarına üzüldüğünü belirtti.

"Atatürk'ü inkar Türk tarihini inkardır"

"Bu tür değerlendirmelere çok üzülüyorum. Lütfen bunu yapan arkadaşlarımız geçmişime baksın. Türkiye Cumhuriyeti kurumlarında, hatta adında bizzat Atatürk yazılı kurullarda üstlendiğim görevlere baksınlar. Atatürk'ü, Cumhuriyet realitesini ve kazanımlarını inkâr etmek tamamen yanlıştır. Atatürk istiklal mücadelesinin kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olarak tüm Türk milletinin gönlünde yer etmiş mümtaz bir şahsiyettir. Bunun aksini söylemek tarihin realitesine yakışmayan bir tutum olur. Fransa için Napolyon, ABD için George Washington neyse Türkiye için de Atatürk odur."


CHP'de Ekmeleddin İhsanoğlu isyanı büyüyor"Ne reddedelim ne de kutsayalım"

"Türkiye'de Atatürk meselesi gündeme geldiğinde yapılan şu: Bir kesim onu yargılıyor ve tamamen reddediyor. Bir kesim ise yarı Tanrı misali kutsuyor. Ne kutsamalı ne de reddetmeliyiz. Türkiye'nin bu tartışmaları çoktan aşmış olması lazım. Cumhuriyet'in 100. yılında tarihimizi objektif ve rasyonel olarak ele alabilmeliyiz. "


Ortaçağ karanlığına karşı Android haberleşme

"Amacımız daha iyi demokrasi olmalı"

"Türkiye artık modern bir toplum haline döndü. Demokrasisini daha iyi noktaya çıkarmak için büyük çaba içinde. Ben de günümüz meselelerini bu çerçeve içinde ele almanın en doğru yaklaşım olduğuna inanıyorum. "


Hükümet El Nusra'yı terör örgütleri listesinden çıkardı

"Din ve siyaset birbirine karışmamalı"

"Din-siyaset ilişkisi düzenlenmesi gereken bir alandır. Bu ikisi arasındaki sınırın tayininde hep problemler olmuştur. Siyasi güçlerin din üzerinde baskı kurmaması gerekir. Benzer şekilde siyaset üzerinde din adına bir baskı da kurulmamalı. Bu durumların her ikisinin de başarısızlıkla neticelendiği örnekler hem İslam hem de dünya tarihinde mevcuttur."


Gazetecilerin Ekmeleddin İhsanoğlu nöbeti

"Anadolu denince gözümüz parlar"

Kahire'ye uzanan ailesi hakkında da konuşan İhsanoğlu, "Adaylığım açıklandıktan sonra babam İhsan İhsanoğlu'na yönelik eleştiriler gelince çok üzüldüm. Sadece, "Babam da benim gibi siyasete uzak durmak isteyen bir kişiydi. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif'in en yakın arkadaşıdır babam. En güvendiği insanlardan biridir. Ülkesini seven, Anadolu'yu duyunca gözü parlayan biriydi babam" demekle yetindi.

"Hamama giren terler"

İhsanoğlu AKP'nin olası Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan karşısında nasıl bir kampanya yürüteceği sorusu üzerine, "Yakında Ankara ve İstanbul'da siyasi partiler ve basını kapsayan bir görüşmeler turuna çıkacak. Ardından yurt gezileri gündeme gelecek" yanıtını verdi.


Kemal Kılıçdaroğlu: 'CHP'nin değil halkın...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS