İhsanoğlu'ndan "monşer" cevabı

İhsanoğlu'ndan "monşer" cevabı
DHA

Cumhurbaşkanı Ddayı Ekmeledddin İhsanoğlu Kadıköy Salı Pazarı'nı ziyaretinin ardından Üsküdar'a g"eçerek Marmaray'a bindi. Atatürk Havalimanına gitmek için Marmaray'ı kullanan İhsanoğlu, Monşer kelimesini bilmeyenlere bir ufak dipnot vereyim. Monşer demek "azizim" demek. Bana "azizim" dedilerse çok teşekkür ederim" dedi.

İhsanoğlu gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Sorulardan önce temaslarıyla ilgili kısa bir açıklama yapan İhsanoğlu şunları söyledi:

"Halkın, sizlerin büyük coşkunluğu karşısında çok mutluyum. Şunu anlıyorum ki, halkta bir değişim talebi var. Farklı bir demokratik alternatif arayışı var. Halkın demokrasi anlayışına herkes saygılı olmalı.Halkın hoşgörüsüne herkes saygılı olmalı. O bakımdan bu günkü kısa Salıpazarı ziyaretimiz çok şeyler söylüyor. Sade vatandaşın insanların emeklilerin, gençlerin, orta yaşlıların, erkeklerin özellikle kadınların söyledikleri beni çok duygulandırıyor. Eminim ki kadınlarımız demokrasi imtihanında en üst sınıfa geçmişlerdir ve en yüksek puanı bizim kadınlarımız alacaktır. İhsanoğlu Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'la ilgili bir soruya da daha önce yanıt verdiğini söyleyerek yanıt vermedi. "

"Marmaray'a emek verenlere teşekkür ederim"

Anadolu yakasından Avrupa yakasına Marmaray'la geçen İhsanoğlu, Marmaray'ın Türkiye'nin rüyalarından birisi olduğunu belirterek, " Bu rüya gerçekleşmiştir. Bu projeye katkısı olan, devlet adamları, bürokratlar, teknokratlar, bunu yapan Türk işçileri ve Türk mühendislerini tebrik ediyorum" dedi. 

"Ecevit döneminde başladı... "

Marmaray'ın hikayesini 1999'dan itibaren yakından takip ettiğini söyleyen İhsanoğlu," Sayın Demirel'in Cumhurbaşkanlığı zamanında rahmetli Bülent Ecevit'in Başbakanlığı zamanında, sayın Devlet Bahçeli'nin Başbakan Yardımcılığı zamanında proje başlamıştı. 2001 senesinde benim yakın dostum, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün de Ulaştırma Bakanlığı zamanında çalışmalar başlamıştı. Geçtiğimiz 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramında sayın Başbakanımız tarafından açılmıştır. Bu projeye katkısı olan herkese minnettarız. Türkiye'nin lbunun gibi büyük projelere ihtiyaç vardır.Arka arkaya gelen hükümetlerin katkılarıyla Türkiye daha iyi bir noktaya gelecek. Demokrasimizin en güzel örneklerinden bir tanesi. Demokrasi olursa, biz huzur içerisinde olacağız, refah içerisinde olacağız" diye konuştu.


 
"Anayasa'ya göre icra makamı hükümettir"

Cumhurbaşkanlığının icra makamı mı temsil makamı mı olduğu şeklindeki tartışmaları hatırlatan bir haberciye yanıt veren İhsanoğlu şunları söyledi:

"Anayasa'yı açın okuyun. Basit yurttaşlık bilgisi. Anayasanın 104. Maddesi Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini sayar. Bu Anayasaya göre seçim yapılacağına göre, Cumhurbaşkanı andını bu Anayasaya göre içeceğine göre, Anayasanın 104. Maddesi der ki; T. C bütünlüğünü temsil eder, Mevcut Anayasanın uygulanmasını gözetler, devlet kurumlarının ahenk içinde çalışmasını sağlar. Demek ki Cumhurbaşkanının bu konularda yetkileri vardır. Daha sonra kanunlardaki detaylar vardır. Bunlar Cumhurbaşkanının görevlerini sayar. İcra yetkisi Başbakana aittir. Bakanlar Kuruluna aittir. Fakat Bakanlar Kurulu'nun ve Başbakanın üstünde bir Cumhurbaşkanı vardır. O Cumhurbaşkanının Başbakanın rolünü alma yetkisi var mı Anayasa'da? Bunu soruyorum. Varsa bilmediğimiz bir maddesi ben onu öğrenmeye hazırım. "

"Eli sopalı devleti görmek istemiyoruz"

Kürt sorununun çözümüne ilişkin İran modeli önerdiği şeklindeki haberleri yalanlayan İhsanoğlu, " Ben dedim ki. Biz barıştan yanayız. Savaştan yana değiliz. Bu millet barıştan yana. Biz Barışı seven milletiz. Biz huzur içerisinde yaşamak isteyen bir milletiz. Biz 1000 senedir bu Coğrafya'da beraber yaşadık. Bu bir arada yaşamanın sırrı bizim genlerimize işlemiştir. Aramızdaki farklar nedir ? Dilin ötesinde siz bana bir fark gösterebilir misiniz?

Biz 2014 senesinde daha çok insan hakları, daha çok hürriyetler sağlamamız lazım. Avrupa'nın normlarına ulaşmamız lazım. Biz devletin artık sopalı elini görmek istemiyoruz. Göstermek istemiyoruz. Devletin baba gibi herkesi kuçaklaması lazım. Etnik farklı yapıya sahip tek ülke biz değiliz. Önümüzde İspanya var, İngiltere var. Başka ülkeler var. Bayarılan örnekler var. Başarılı olmayan örnekler var. Biz bu 3 kaynaktan bu çözümün kodlarını bulacağız. Bunu başaracağeız. Böylesine phassas bir konunun çözümünün meclis çatısı altında olması gerektiğine inanıyorum"şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS