İlahi grubundan Başbakan Davutoğlu'na türkü

İlahi grubundan Başbakan Davutoğlu'na türkü

Tasavvuf müziği alanında profesyonel olarak faaliyet gösteren "Anka" ilahi grubu, Başbakan Ahmet Davutoğlu için "Yar Davutoğlu" isimli şiiri türkü formunda besteledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu için "Yar Davutoğlu" isimli şiiri türkü formunda besteleyen Anka grubu sözcüsü Ahmet Kurt, "Başbakanımızı yürekten, gönülden seviyoruz. Bu eserle ona destek olmak istedik" dedi.


Davutoğlu'nun dünyanın dört bir yanında zulüm gören insanlara Dışişleri Bakanlığı döneminde de sahip çıktığını ifade eden Kurt, grup olarak Davutoğlu'na bir hediye vermek istediklerini anlattı.
Kurt, şarkının sözlerinin şair Lokman Kaya'ya ait olduğunu belirterek, böyle bir fikir doğduğunda kendisine gittiklerini, Kaya'nın kendilerini kırmayarak Davutoğlu için bu güzel sözleri yazdığını aktardı.


"Elimizden gelen müzik yapmaktı"


Parçanın güçlü bir altyapısı olduğunu, eserde Anadolu ezgilerinin yoğunlukla kullanıldığını söyleyen Kurt, "Elimizden gelen müzik yapmaktı ve biz de Başbakanımız için bunu yaptık. Güzel bir eser ortaya çıktı. İnşallah halkımız da beğenecektir. Türk halkının benimsediği müzikal alt yapı var eserde. Seçim meydanlarında da eserimizin kullanılacağını düşünüyoruz. Eğer kullanılırsa bizim
için büyük şeref olur" diye konuştu.


Grup üyesi Mehmet Ali Er, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de bir eser yaptıklarını hatırlatarak, Davutoğlu'na da destek olma gereği hissettiklerini aktardı. Türkiye'nin çevresindeki ve dünya genelindeki olaylar nedeniyle zor günler geçirdiğini dile getiren Er, böyle zor bir dönemde Başbakan Davutoğlu'na destek vermek isteklerini kaydetti.


Grup üyesi Muhammet Dikçal ise bu tarz eserlerin farklı kimseler tarafından yapılabildiğini belirterek, "Bizim asla başka bir eklentimiz yok. Bu türküyü, tamamen destek amaçlı yaptık. Yıllardır Başbakanımızı seviyor ve onun başarılı olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.


Şarkının sözleri


Müzik yönetmenliği Yücel Peker, aranjörlüğünü Yunus Peker'in yaptığı "Yar Davutoğlu" türküsünün sözleri şu şekilde:


"Türkiye'nin Başbakanı,
Hem mücahit hem hakanı,
Daim ileri bakanı,
Var Davutoğlu, yar Davutoğlu.
Küfrün önünde dik duran,
Bir tek Hakk'a boyun buran,
Atıp hedefini vuran,
Var Davutoğlu, yar Davutoğlu.
Ahmet Davutoğlu kimdir?
Muradı Elifle Mimdir,
Karşısına çıkan kimdir?
Var Davutoğlu, yar Davutoğlu.
Avrupa'ya örnek olan,
Halkının gönlüne dolan,
Yirmi üçü hedef alan,
Var Davutoğlu, yar Davutoğlu.
Hedefte yeni Türkiye,
Kulak verin bu türküye,
Oturacak bu kürsüye,
Var Davutoğlu, Yar Davutoğlu."


İbrahim Tatlıses'ten veda yemeği

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS