Işıklar Maden Ocağı da kapatıldı

Işıklar Maden Ocağı da kapatıldı

Soma'da facianın meydana geldiği şirkete ait Işıklar Maden Ocağı da kapatıldı.

Soma'da Bakan Taner Yıldız'ın geçen yıl 10 Temmuz'da ziyaret ettiği maden ocağı, bugün müfettişlerin incelemesi sonrası güvenli olmadığı gerekçesiyle kapatıldı.

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden ocağını işleten Soma Kömür İşletmeli A.Ş.'ye bağlı diğer iki ocaktan Işıklar Maden Ocağı da yapılan incelemenin ardından süresiz kapatıldı.

Şirkete ait Artabacası Ocağı da geçen pazartesi günü kapatılmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan gelen müfettişler bugün Soma Kömür İşletmeleri'ne bağlı Işıklar Maden Ocağı'nda yaptığı inceleme sonucunda, burasının süresiz kapatılmasına karar verdi. Müfettişler, buradaki çalışma ortamının güvensiz olduğunu belirledi.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bağlı Atabacası Maden Ocağı'nın da geçen pazertesi günü yapılan inceleme sonucunda süresiz kapatılmasına karar vermişti. Böylece şirkete bağlı 3 kömür ocağı da kapatılmış oldu.

Bölgede bir başka şirkete ait olan, facianın meydana geldiği ocağın yakınındaki İmbat Maden Ocağı'nın çalışmasında ise sakınca görülmedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2013 yılının Temmuz ayında Işıklar Maden Ocağı'nı ziyaret etmişti.

Soruşturma

Bu arada Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın meydana geldiği kömür ocağına 'olumlu' raporu veren 2 müfettiş hakkında, idari soruştarmanın ardından adli soruşturma da başlatılıyor.

Soma Cumhuriyet Savcılığı, Soma İlçesi'nde 301 işçinin can verdiği, 486 kişinin kurtarıldığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait madene geçen Mart ayında denetlemelerde bulunup 'olumlu' raporu veren 2 iş müfettişinin soruşturulmasına izin verilmesi için Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurdu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS