İstanbul Adliyesi'nde polisten avukatlara müdahale

İstanbul Adliyesi'nde polisten avukatlara müdahale

Bağcılar'da düzenlenen operasyonda öldürülen Günay Özarslan'ın ailesi, bugüne kadar cenazesinin kaldırılmasına izin vermeyen yetkililer ve oparesyona katılan polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunmak üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen avukatlar ile polis arasında arbede yaşandı.

Açıklama yapmak isteyen avukatları

adına ailenin avukatlarından Günay Dağ basın açıklaması yaptı. Dağ, "Günay Özarslan, 24 Temmuz sabahı bulunduğu evde polislerce infaz edilmiştir. Bu açık infaz, daha ilk andan itibaren yalanla perdelenmeye, gerçekler karartılmaya çalışılmıştır. Günay Özarslan polisle çatışmaya girmemiştir. Katledildiği evde hiçbir çatışma emaresine rastlanmamıştır. Polis tutanakları bile bunu göstermektedir ama emniyet 'çatışma çıktı' diyerek yalan söylemektedir" dedi.
 
"Yakalama amaçlı değil, öldürme amaçlı silah kullanıldı"

Açıklamanın ardından ÇHD'li avukatlar, hazırladıkları iki ayrı suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundular. ÇHD'li avukatlar Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmek üzere sundukları ilk dilekçelerinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında "Kasten öldürme", "Görevi kötüye kullanma", "Suç delillerini yok etme ve görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından şikayetçi oldu.

Özarslan'ın iddia edildiği gibi canlı bomba olmadığını ve polisle çatışmaya girmediği belirtilen dilekçede, "Sağ olarak yakalanabilecekken, şartları oluşmadığı halde ve yakalama amacıyla değil, doğrudan öldürme kastıyla silah kullanılarak katledilmiştir" denildi. Olay yerindeki delillerin de karartıldığına dikkat çeken avukatlar, bahse konu suçları işleyen polisler ve yetkililerin cezalandırılmasını istedi.

"İnanç hürriyetinin kullanılması engellendi"

Avukatlar, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere verdikleri diğer dilekçede ise Özarslan'ın öldürüldüğü operasyona katılan Terörle Mücadele Şube ekipleri ve Özel Harekat Şube ekipleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Polisin engellemesi sonucu bugüne kadar defin işleminin gerçekleşemediğini belirten avukatlar, polislerin "İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engellemek" suçundan cezalandırılmalarını istedi.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS