İstanbul ve Ankara'da polis müdahalesi

İstanbul ve Ankara'da polis müdahalesi

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenlerini anmak için İstanbul ve Ankara'da toplanan gruplara polis müdahale etti.

İSTANBUL:

İstanbul Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na kömür bırakmak isteyen 10-15 kişilik gruba polis müdahale etti.

Çevik kuvvet ekipleri kalkan ve coplarla grubu Tarlabaşı'na doğru sürükledi.

Polisin eylemcileri gözaltına almadığı grubun Tarlabaşı'na doğru uzaklaştırdığı görüldü.

Oturma eylemi

Bu arada Beyoğlu'nda Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul şubesi üyeleri, Soma'da avukatların gözaltına alınmasını protesto amacıyla oturma eylemi yaptı.

İstikla Caddesi'ndeki İstanbul Barosu önünde toplanan ÇHD üyesi yaklaşık 60 avukat, Soma'da gözaltına alınan avukat arkadaşlarının bırakılması için basın açıklaması yaptı.

“Avukatları gözaltına alarak katliamı gizleyemezsiniz" yazılı pankart açan avukatlar adına basın açıklamasını yapan avukat Güçlü Sevimli Soma'da olağanüstü hal rejimi uygulandığını iddia ederek “Bugün Soma'da gerçekleşen işçi katliamının beşinci günü. Devletin bu beş gün içerisindeki halka karşı tutumu açıkça uygulamaya konan bir olağanüstü hal, gerçeklerin üstünü örtme, gerçekleri çarpıtma ve açık törer olmaktan öteye gitmemiştir. Bu beş günlük süre zarfında, katliamın baş sourmlusu AKP Hükümeti Soma'daki işçi kıyımını protesto etmek isteyenlere baskı, eziyet, gözaltı, kimyasal gaz, hakaret, tehdit ve aşağılamayı reva görmüş, bunun talimatını vermiştir. Devlet eliyle uygulanan bu şiddete karşı koymak, bu şiddete direnmek meşrudur ve bugün Soma'da gerçekleştirilen gözaltı işlemi çok açıktır ki baskıya karşı direnişi kırmaya, gerçeklerin üstünü örtmeye, sömürü düzeninin devamını sağlamaya yöneliktir.  İşte bu nedenlerle bugün Soma'da Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi meslektaşlarımızın aralarında bulunduğu 34 kişi işkenceyle, hukuksuz bir şekilde alıkonulmuşlardır. Tüm kışkırtmalara rağmen ÇHD üyesi avukatlar bilhassa delillerin karartılmasını önlemekte, gerçekleri halka açıklamakta ve hukuksal yardım sunmakta ısrar etmişlerdir" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından avukatlar “Her yer Soma her yer direniş" ve “Katil devlet hesap verecek" sloganlarını atarak Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü.

Cadde üzerine konuşlandırılmış 3 TOMA ile geniş güvenlik önlemleri alan polisin önüne kadar gelen avukatlar, eylemlerine oturarak devam ettiler. Avukatlar, Soma'da gözaltına alınan avukat arkadaşları serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirttiler. 

Soma'da avukatların serbest bırakıldığı haberinin gelmesi üzerine bazı avukatlar eyleme son verdi. Soma'da gözaltına alınan diğer kişilerin de serbest bırakılması gerektiğini ifade eden diğer avukatlar oturma eylemine devam etti. Eyleme vatandaşlar da destek verdi.

Gazi mahallesinde de eylem

Gazi Mahallesi’nde korsan gösteri düzenlemek isteyen göstericilere de polis müdahale etti.

Soma'da yaşanan maden faciasını protesto eden bir grup, Sultangazi İsmet Paşa Caddesi üzerindegösteri düzenledi. Göstericiler, polise taş, molotof bombası ve havai fişekler ile saldırdı. Polis, dağılmayan gruba biber gazı ve TOMA’lardan tazyikli su ile müdahalede etti.

Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan kalabalık grup zaman zaman cadde üzerine çıkıp eylemlerini devam ettirdi. Eylem sırasında sık sık silah sesleri duyuldu.

Ankara'da da müdahale

Öte yandan Ankara Kızılay Ziya Gökalp Caddesi'nde, Soma’daki maden faciasına dikkat çekmek için toplanan gruba da polis TOMA ve gazla müdahale etti.

Caddede saat 18.30’da toplanan 100 kişilık grup bir süre sonra Güvenpark’a yürümek için hareket etti. Grubun cadde trafiğini kapatması üzerine polis saat 19.10’da gruba müdahelede bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS