İşte Ankara'da son durum...

İşte Ankara'da son durum...

Ankara'da 1 Mayıs dolayısıyla Kolej'den Kızılay'a yürümek isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba polis izin vermedi. Kolej'de bekleyen grup yolu trafiğe kapatıp tekrar Kızılay'a yürümek istedi. Bunun üzerine polis ekipleri gruba müdahale etti. Tandoğan ve Sıhhiye Meydanı'ndaki kutlamalar da tamamlandı.

1 MAYIS CANLI YAYIN LİNKLERİMİZ

Kurtuluş Kavşağı'ndan Kızılay’a yürümek isteyen sırt çantalı, yüzleri maskeli gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Polisten kaçan 60 kişilik bir grup, Sıhhıye Köprüsü Hacettepe Üniversitesi girişinde emniyet güçleri tarafından, çembere alınarak sıkıştırıldı.

Polise direnen kalabalığa biber gazı sıkan polis ekiplerine grup, havai fişeklerle karşılık verdi. Polisle çatışmayı sürdüren kalabalıktakiler gözaltına alındı.

Plastik kelepçeler takılan eylemciler, polis araçlarına bindirilerek emniyete götürüldü.

İlk olay

Ankara'da ilk gerilim Yüksel Caddesi'nde yaşandı.

Yüksel Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, polis kurşunuyla Güven Park'ta hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ü anmak için yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Polis ile grup arasında itişmeler yaşanırken, araya giren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün girişimleriyle 15 kişinin Güven Parka gidişine izin verildi.

1 Mayıs kutlamaları için Yüksel Caddesi üzerinde toplanan grup, Gezi parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün de işçi olduğunu belirterek, hayatını kaybettiği yer olan Kızılay'daki Güven Parka yürümek istedi.

Ancak grubun önün Yüksel Caddesi Atatürk Bulvarı yakınında kesildi.

Grubun birlikte yürümesine polis izin vermeyince polis ve grup arasında tartışma yaşandı,ardından da kısa bir süre itişmeler oldu.Yaşanan gerginliği araya giren CHP Ankara Milletvekili leven Gök ve polis amirleri önledi. Polis amirleri ile Gök'ün konuşmasının ardından 15 kişinin Güven Parka geçişine izin verildi. Güven Parka giden grup, buraya karanfil bıraktı ve ardından olaysız şekilde dağıldı.

Tandoğan'da sakin kutlama

Bu arada Türk-İş ve İşçi Partisinin öncülüğünde Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen kutlama, bazı siyasi parti, meslek ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Gruptakilerin, polis kontrol noktasından geçerek alana girmesinin ardından kutlama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Türk-İş Ankara İl Temsilcisi Mesut Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Ankara'daki kutlamaların ikiye bölünmesinden üzüntü duyduklarını söyledi. Kendilerini bölmek isteyen sermayeye karşı tek yumruk olarak cevap vermek istediklerini belirten Yıldırım, bunu başaramadıklarını, sorumlusunun ise "kendisi gibi düşünmeyeni ötekileştirenler" olduğunu söyledi.

Emek karşıtı yaklaşımlarla işçilerin kıdem tazminatı hakkına "göz dikildiğini", taşeron işçilikle "işçi simsarlığı" yapıldığını, asgari ücretin düşük tutulduğunu, geniş halk kesimlerinin bedel ödemek durumunda bırakıldığını savunan Yıldırım, "Artık bu gidişe 'dur' diyoruz. Bizler insan onuruna yaraşır koşullarda çalışmak, sendikal haklara sahip olmak istiyoruz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da kürsüden işçileri selamladı. Bu arada, grup, meydandaki bir binada çalışmayı sürdüren işçileri bir süre alkışladı. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup da sahnede, Berkin Elvan için hazırladıkları ekmeği gösterdi.

Kutlama kapsamında sanatçı Mustafa Özarslan'ın konseriyle devam eden kutlama "birlik halayı" ile sona erdi.

Belediye işçilerinin yaptığı temizlik çalışmasının ardından, Tandoğan Meydanı trafiğe açıldı.

Sıhhiye'deki kutlamalar

Öte yandan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Sıhhiye Meydanı'nda da kutlama vardı.

DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile bazı sivil toplum örgütlerinin organize ettiği kutlamalarda, grupların alandaki yerini almasının ardından açılış konuşmalarına başlandı.

Bazı sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katıldığı kutlamalarda çeşitli sloganlar atıldı.

Geniş güvenlik önlemleri alınan Sıhhiye Meydanı, polis helikopteriyle de takip edildi.

141 kişi serbest bırakıldı

Ziya Gökalp Caddesi'ndeki gözaltına alınan 141 kişinin emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Polis ekiplerinin bir bölümü de Kızılay'dan ayrıldı. Kalabalığın dağılmasıyla Kızılay'da trafik normale döndü.

Eylemciler ile polis arasında arbede

Gün boyu Kızılay çevresinde yaşanan olayların ardından Ziya Gökalp Caddesi üzerinde eylemcilerin polise attığı çok sayıda taş, belediye ekipleri tarafından temizlendi. Cadde sakinleşince ise çevik kuvvet ekipleri ve TOMA'lar Güven Park bölgesine geçerek beklemeye başladı. Bu sırada 50 kişilik grup, Ziya Gökalp Caddesi'nin Kızılay yönünde caddeye barikat kurup ateşe verdi.

Bir süre sonra ise çok sayıda sivil polis, barikatın bulunduğu yere gelerek eylemcileri dağılması yönünde uyardı. Eylemciler buna uymayınca polis gözaltı yapmaya başladı. Gözaltı sırasında bazı eylemciler ile sivil polis memurları arasında arbede yaşandı. Bu sırada bazı eylemciler gözaltına alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS